Polska szczepionka przeciwko COVID-19. "Cena naszej szczepionki będzie się mieściła w granicach jednego euro"

Dzień Dobry TVN
Mimo że na rynku już pojawiły się pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, to pozostałe firmy farmaceutyczne dalej pracują nad skutecznym remedium na koronawirusa SARS-CoV-2. Wśród nich są także polscy badacze. Na jakim etapie są prace? O tym w Dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak rozmawiały z prof. Tomaszem Ciachem z Politechniki Warszawskiej.

Polska szczepionka przeciwko COVID-19

Naukowcy z Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19. Badacze poinformowali niedawno, że udało im się wyizolować szczepy modyfikowanej genetycznie bakterii E.coli. Produkują one białka, które oddziałują na układ immunologiczny. Na jakim etapie są parce?

- Zaczęliśmy od analizy genomu wirusa i wybraliśmy kilka jego fragmentów, które wydały się nam najbardziej obiecujące pod kątem reakcji immunologicznej organizmu. Następnie wprowadziliśmy ten kod genetyczny do bakterii E.coli. Teraz hodujemy te bakterie, oczyszczamy je, żeby można je było podać myszom. Pozwoli to sprawdzić, czy pojawi się odpowiedź immunologiczna i czy skutecznie zwalcza wirusa - mówiła w Dzień Dobry TVN prof. Tomasz Ciach, który koordynuje pracę badaczy.

Szczepionka, nad którą pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej to szczepionka nowego typu, tzw. szczepionka mRNA. Jak działa?

- Produkujemy białko w bakteriach, które z odpowiednimi dodatkami chcemy podać domięśniowo lub podskórnie. Po aplikacji białko zostaje rozpoznane, głownie przez komórki dendrytyczne. Znajdują się one pod skórą i odpowiadają za wyszukiwanie nowych zagrożeń. Komórki mRNA kodują to białko. Dzięki temu organizm uczy się rozpoznać i zwalczać zagrożenie- tłumaczył specjalista.

Polska szczepionka przeciwko COVID-19 - ile będzie kosztowała?

Choć szczepionki wykorzystujące technologię mRNA są dużą nowością, to sama metoda nie jest nowa i badacze przyglądają się jej od dawna.

- Największymi graczami na rynku są trzy firmy CureVac, Moderna i Pfizer. Proces powstawania szczepionek mRNA jest dość złożony i drogi. Zgodnie z moją wiedzą, cena szczepionki Pfizera waha się od 10 do 30 euro. Mamy nadzieję, że cena naszej szczepionki będzie się mieściła w granicach jednego euro - dodał specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Koronawirus a obostrzenia. Ile osób można zaprosić na przyjęcie zorganizowane w domu?

Ochotnicy będą zakażani koronawirusem w ramach badań nad szczepionką

Wiesław Gołas miał udar. W jakim stanie jest aktor?

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości