Szczepienia przeciwko koronawirusowi są w toku. 10 marca ruszyły zapisy dla osób, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą, a od 15 marca otrzymują one preparat. Jak wygląda rejestracja na szczepienie?
Dotychczas uważano, że przypadki COVID-19 są rzadkością u kobiet w ciąży. Aktualnie coraz więcej młodych kobiet w ciąży zaraża się i choruje na koronawirusa. - Przebieg jest taki sam jak u nieciężarnych - powiedział kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu prof. Mariusz Zimmer. Czy noworodki przychodzą na świat zakażone koronawirusem?
Obostrzenia na Wielkanoc są związane z narastającą falą pandemii. Aby ograniczyć wzrost zakażeń koronawirusem rząd zdecydował o wprowadzeniu limitów dotyczących świątecznych spotkań i mszy. Sprawdź, jakie będą ograniczenia na Święta Wielkanocne.
W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami, ryzykiem zakażenia i kwarantanną. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy po przylocie do Polski z Londynu musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Adwokat Eliza Kuna rozwiewa wszelkie wątpliwości.
35 143 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w Polsce. Najwięcej zachorowań zarejestrowano na Mazowszu i Śląsku. W związku z tym rząd nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych regionalnych obostrzeń.
Wielkanoc za nieco ponad tydzień. Wiele osób zastanawia się, jak w czasie narastającej trzeciej fali koronawirusa będą przebiegać nabożeństwa w kościołach. W związku ze zbliżającymi się świętami apel do wiernych wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Czy biskupi udzielili dyspensy?
Pandemia zmieniła wiele aspektów naszego życia, które jeszcze do niedawna wydawały nam się zupełnie oczywiste. Przez COVID-19 nie możemy na przykład odwiedzać w szpitalach naszych bliskich, którzy w osamotnieniu muszą walczyć z chorobą.
Rząd zastanawia się nad sposobem przeprowadzenia drugiego etapu szczepień przeciwko COVID-19. Chce w tym celu wykorzystać wszystkie możliwe sposoby na poszerzenie sieci punktów szczepień i osób zaangażowanych w ten proces. Zmiany mają nastąpić już w kwietniu. Co to oznacza dla osób zainteresowanych przyjęciem preparatu?
Kolejna ze znanych sieci dyskontów wprowadza do sprzedaży Primacovid - test wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2. Zapowiada przy tym konkurencyjną cenę. Będzie taniej niż gdziekolwiek indziej. Kiedy możemy spodziewać się testów na sklepowych półkach?
W tej chwili zmagamy się z trzecią falą zakażeń koronawirusem. Niestety gdy minie jej szczyt, najprawdopodobniej czeka nas kolejna fala zachorowań, tym razem u dzieci. Chodzi o zespół pocovidowy PIMS. Jak ostrzegają lekarze, to bardzo groźne powikłanie w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci.
Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstaZeneca została uznana za bezpieczną, to lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jej podanie sprzyja zakrzepicy. Czym właściwie jest choroba zakrzepowa? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny obawiać się szczepień? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem i położnikiem.
Pandemia nie odpuszcza. W czwartek, 25 marca resort zdrowia poinformował o ponad 30 tys. nowych zakażeniach. Aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia. Czy to wystarczy? Czy konieczne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego?
Przechorowanie COVID-19 nie jest równoznaczne z powrotem do zdrowia. Wielu pacjentów po pokonaniu infekcji potrzebuje specjalistycznej pomocy i rehabilitacji. Turnusy, które pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy sprzed choroby odbywają się m.in. w Kopalni Soli "Wieliczka".
Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.
Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.
Mamy 34 151 nowych przypadków koronawirusa – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarło 520 osób.
Badacze zbadali interakcję pomiędzy rinowirusem, który odpowiada za infekcje górnych dróg oddechowych a SARS-CoV-2.Ich zdaniem ten pierwszy pobudza wydzielanie interferonu, który blokuje replikację tego drugiego. Podobne zjawiska obserwowano już wcześniej: duża epidemia spowodowana przez rinowirusy mogła w 2009 roku opóźnić pandemię świńskiej grypy w niektórych częściach Europy.
Alina Abramczyk była aktywną seniorką, która nie skarżyła się na problemy ze zdrowiem. Niestety, zachorowała na COVID-19 i trafiła pod respirator. Teraz walczy o to, aby znowu jeździć na rolkach.
Powrót do kraju z egzotycznych wakacji wiąże się z odbyciem obowiązkowej kwarantanny. Czy jest sposób, aby jej uniknąć lub skrócić? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
Ostatniej doby potwierdzono 29 978 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to najwięcej od początku pandemii. Wykonano również rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - zrobiono ich 95 854. W sumie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło już ponad 50 tys. osób.
COVID-19 coraz częściej dotyka też dzieci. Lekarze alarmują, że przebieg choroby jest u nich bardzo ciężki. - Działamy na granicy wydolności – informuje dr Lidia Stopyra. Pediatra wskazała, że dzieci są najczęściej pierwszymi zakażonymi osobami w rodzinie.
Amerykański koncern Pfizer rozpoczął testy nad nowym lekiem przeciwwirusowym na COVID-19. Opracowany przez firmę farmaceutyk ma być podawany doustnie i stosowany w leczeniu pierwszych objawów infekcji.
Będą kolejne obostrzenia na Wielkanoc. Potwierdził to premier Mateusz Morawicki, który zaznaczył, że nowe restrykcje są po to, aby "przydusić wirusa raz jeszcze". Jaki jest plan rządu?
Niedostateczna ilość snu i wyczerpanie organizmu zwiększają ryzyko zakażenia oraz ciężkiego przebiegu COVID-19. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród pracowników opieki zdrowotnej. Naukowcy wykazali też, że każda dodatkowa przespana w nocy godzina obniża ryzyko infekcji o 12 procent.
Drugi w tym roku biuletyn statystyczny opublikowany przez GUS nie napawa optymizmem. Jeśli chodzi o stan i ruch naturalny ludzkości w Polsce, a więc urodzenia i zgony, tak źle nie było od blisko 80 lat.
Trwają szczepienia przeciw COVID-19, wokół których pojawia się coraz więcej pytań i niepewności. Nasz widz chciał się dowiedzieć, czy w przypadku niestawienia się na ustalonym terminie szczepienia, jego skierowanie przepadnie. Adwokat Eliza Kuna rozwiała wszelkie wątpliwości.
Rafał Trzaskowski trafił do szpitala. Prezydent Warszawy opublikował w mediach społecznościowych post, za pośrednictwem którego poinformował o swoim stanie zdrowia.
Według nieoficjalnych doniesień polski rząd szykuje się do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Plan miałby zostać zrealizowany na początku następnego tygodnia. Wszystko jednak zależy od danych dotyczących zakażeń, które ukażą się w środę i czwartek. Takie informacje podał portal Wirtualna Polska.
Ponowne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zdarza się rzadko, ale jest możliwe. Zdaniem badaczy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy. Osoby, które przechorowały COVID-19 są chronione przed ponowną infekcją przez co najmniej pół roku.
Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa od 20 marca do 9 kwietnia obowiązują w całej Polsce. Zamknięte są m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny i solaria. W związku ze wzrostem zakażeń rząd nie wyklucza jednak kolejnych restrykcji.