Testujmy - upominało WHO od samego początku pandemii. Dziś wiemy, jak bardzo ważne jest takie działanie w walce z COVID-19. Im więcej, tym lepiej - aby sprostać temu wyzwaniu, potrzebujemy między innymi punktów takich, jak ten w Gdyni, do którego osoby z podejrzeniem zakażenia mogą szybko podjechać autem i bez wychodzenia z niego mieć wykonany test. Zapominamy jednak, że po drugiej stronie też kryją się ludzie. Lekarze, studenci i wolontariusze codziennie narażają swoje życie, by ratować innych.
"Mieszkam i pracuję w Niemczech. Czy mogę zaszczepić się w Polsce?" - takie pytanie dostaliśmy od jednego z naszych widzów. Pandemia to nie tylko globalny temat zdrowotny numer jeden, lecz także codzienne problemy wielu z nas, próbujących odnaleźć się w tej bezprecedensowej sytuacji. Wiemy, że może to być czasem trudne - dlatego z chęcią służymy Wam pomocą, a zadawane przez Was pytania kierujemy bezpośrednio do ekspertów.
- Od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak ma to przebiegać w praktyce? Czy procedura rejestracji ulegnie zmianie? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr Paweł Grzesiowski, eksperta profilaktyki zakażeń.
Szczepienia to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Antidotum powinny przyjąć także te osoby, które już przechorowały COVID-19. Po jakim czasie od pokonania choroby ozdrowieniec może zostać zaszczepiony? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Do 25 kwietnia została przedłużona nauka zdalna w szkołach. Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki przewiduje jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy prowadzenia zajęć sportowych na podstawie programów szkolenia sportowego. Jakie jeszcze odstępstwa przygotował resort nauki?
Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 to choroba wielonarządowa, która może uszkodzić praktycznie każdy organ w ludzkim ciele. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "Lancet" sugerują, że infekcja SARS-CoV-2 prowadzi do zmian neurologicznych. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr hab. n. med. Mariuszem Gujskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk, wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienia. Jego słowa potwierdził na konferencji premier Mateusz Morawiecki: - Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie.
19 kwietnia dzieci wracają do przedszkoli i żłobków. Mimo zachowania odpowiednich warunków sanitarnych, powrót do tych placówek może być obarczony ryzykiem. W ocenie doktor Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19, krok ten może przełożyć się na wzrost liczby zachorowań.
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton poinformował, że być może Unia Europejska nie przedłuży umowy z AstraZeneką. Powodem podjęcia takiej decyzji ma być niedotrzymywanie zapisów umowy w sprawie dostarczania szczepionek.
Blisko 8 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonano do tej pory w Polsce. Jak deklaruje rząd, w tym tygodniu ma ich być kolejny milion, a do końca czerwca - 20 mln. Zgodnie z planem do naszego kraju dotarło ok. 120 tys. dawek preparatu Johnson & Johnson. Kiedy szczepione powinny być osoby, które już przeszły chorobę? Jakie są wyjątki?
Każdy z nas inaczej przechodzi infekcję. Dlaczego niektórzy nie mają praktycznie żadnych objawów, a inni nie są w stanie przez kilka dni podnieść się z łóżka? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy. Swoje wnioski opublikowali w periodyku "Viruses". Zatem, co wpływa na przebieg infekcji?
Tegoroczne matury, podobnie jak te sprzed roku, będą się odbywały w cieniu koronawirusa. Jak do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu przygotowują się uczniowie? Czego obawiają się najbardziej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Jarkiem Brodeckim i Filipem Maćkowiakiem, maturzystami.
Wskaźnik reprodukcji koronawirusa w każdym województwie spadł poniżej 1, w skali kraju wynosi on 0,89, co oznacza, że pandemia jest w odwrocie. Eksperci ostrzegają jednak, że za wcześnie na optymizm, sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna.
Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia przeprowadza badania kliniczne dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19. Doniesienia o skuteczności terapii tym lekiem elektryzują społeczeństwo dając nadzieję, że cudowne remedium pomoże pokonać chorobę. Czy rzeczywiście tak jest? O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Czy - aby uodpornić się na koronawirusa - będzie potrzebna trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Zastanawia się nad tym coraz więcej osób, których niepokoją informacje o pojawieniu się nowych, groźniejszych mutacji. Do tych wątpliwości odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski.
Osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowe zastanawiają się, czy są zobowiązane do noszenia maseczek. Co mówi o tym prawo? Wyjaśnia adwokat Eliza Kuna.
Według części specjalistów, szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa jest już za nami. Czy to oznacza, że uczniowie wreszcie zakończą naukę zdalną i wrócą do szkół? Głos w tej sprawie zabrał minister Czarnek.
Od dobrych kilku miesięcy wychodząc z domu musimy mieć maseczkę. Nakaz zasłaniania twarzy i ust obowiązuje zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w sklepie czy komunikacji miejskiej. Kiedy ten obowiązek zostanie zniesiony? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Pandemia COVID-19 ma wpływ na nasze zachowania żywieniowe. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota wykazało, że sprzyja ona zaburzeniom odżywiania oraz rozwojowi niezdrowych nawyków żywieniowych.
W czwartek (15.04) odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem rzecznika rządu, Piotra Muellera. Głos zabrali również Michał Dworczyk i dr Grzegorz Cessak. Poruszone tematy dotyczyły preparatu opracowanego przez firmę Johnson & Johnson oraz powszechnych punktów szczepień.
Patrycja Twardowska pracowała jako laborantka na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Była w zaawansowanej ciąży, gdy zaraziła się COVID-19. Przebieg choroby był ciężki. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie została podłączona pod respirator. Jej dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, gdy była w śpiączce. Życia młodej matki lekarze nie zdołali uratować. W sieci trwa zbiórka na rzecz jej rodziny.
Całkowita utrata węchu jest uznawana przez lekarzy za jeden z charakterystycznych i podstawowych objawów pierwotnej wersji koronawirusa. W wyniku czego dochodzi do tego rodzaju zaburzeń? Co zrobić, kiedy nie znikną w ciągu kilku tygodni?
Tani lek wziewny na astmę o nazwie Budezonid może znacząco złagodzić przebieg COVID-19 i zmniejszyć ryzyko hospitalizacji. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jak często należy przyjmować preparat?
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce zostały przedłużone o tydzień, do 25 kwietnia. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które będą ponownie otwarte od poniedziałku 19 kwietnia. Co ze szkołami? Kiedy uczniowie wrócą do swoich ławek?
Amantadyna to dobrze znany lek. Do tej pory lekarze stosowali go w leczeniu choroby Parkinsona. Od pewnego czasu spekuluje się, że farmaceutyk może być pomocny w leczeniu także COVID-19. Badania w tym kierunku prowadzone są w siedmiu ośrodkach w Polsce.
Co dalej ze szczepionką opracowaną przez Johnson&Johnson? Ostatnie doniesienia amerykańskich mediów zaniepokoiły resztę świata. Według wstępnego oświadczenia EMA ryzyko powikłań nie jest wysokie. Na oficjalne zalecenia musimy jednak zaczekać jeszcze przynajmniej kilka dni.
Bardzo często zdarza się, że pracodawca wymaga od pracownika, który przechorował COVID-19, specjalnego zaświadczenia. Ma ono potwierdzić, że jest zdrowy i może wrócić do pracy. Czy pracodawca ma prawo wymagać takich dokumentów? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiała Eliza Kuna, adwokat.
Rynowirusy to wirusy, które najczęściej wywołują u nas przeziębienie. Badania pokazują, że osoby, które już mają infekcję są bardziej odporne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jak to możliwe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Tomaszem Karaudą.
Planujesz wyjazd na majówkę? Minister zdrowia nie ma dobrych wiadomości. W związku z pandemią koronawirusa zostały przedłużone restrykcje dotyczące hoteli i miejsc noclegowych. Do kiedy będą obowiązywały obostrzenia?
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował o zmianach w obostrzeniach. Szef resortu zdrowia przekazał, że zapadła decyzja co do luzowania restrykcji. Zmiany dotyczą m.in. przedszkoli.