Mieszkam i pracuję za granicą - czy mogę zaszczepić się w Polsce?

Pytanie od widza
"Mieszkam i pracuję w Niemczech. Czy mogę zaszczepić się w Polsce?" - takie pytanie dostaliśmy od jednego z naszych widzów. Pandemia to nie tylko globalny temat zdrowotny numer jeden, lecz także codzienne problemy wielu z nas, próbujących odnaleźć się w tej bezprecedensowej sytuacji. Wiemy, że może to być czasem trudne - dlatego z chęcią służymy Wam pomocą, a zadawane przez Was pytania kierujemy bezpośrednio do ekspertów.

Czy mieszkając za granicą, mogę zaszczepić się w Polsce?

Choć pytanie zostało nadesłane przez jednego z naszych widzów, to z pewnością nie jedna, lecz wiele osób znajduje się w całkiem podobnej sytuacji. Świat, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, nie miał zamkniętych granic, a perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego mogliśmy szukać i w kraju, i za granicą.

Niemcy, Francja czy Holandia - kierunki emigracji są różne. Do innego kraju wyjeżdżamy z różnych powodów: chcemy liznąć nowego języka, poznać inną kulturę, może jedziemy za wielką miłością. Nie ukrywajmy też, że częstą przyczyną są po prostu kwestie zarobkowe - za granicą szukamy szans na lepszą pracę. Nie myślimy wówczas wcale o czymś takim, jak pandemia; wszak przed 2020 rokiem scenariusz światowego kryzysu sanitarnego dla wielu z nas brzmiał jak coś abstrakcyjnego. Tymczasem, dziś to nasza rzeczywistość, a wielu Polaków-emigrantów znalazło się w podobnej sytuacji, co autor powyższego pytania. Jak brzmi poprawna odpowiedź?

Praca za granicą, szczepienie w Polsce?

O poradę prosimy adwokat Elizę Kunę. To ona rozwieje nasze wątpliwości. Czy nie będąc w Polsce na stałe, można się bez problemu tu zaszczepić? - Szczepienie w Polsce jest przewidziane dla wszystkich obywateli - zaznacza ekspertka. Dodaje, co trzeba wziąć pod uwagę.

- Zapisy na szczepienie odbywają się na podstawie numeru PESEL. Dotyczą one także osób, które nie są ubezpieczone. Tym samym, wedle przepisów rozporządzenia, istnieje taka możliwość - mówi, rozwiewając tym samym wątpliwości naszego widza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

35 lat od wybuchu w Czarnobylu. Jak wygląda życie w zamkniętej strefie? "Promieniowanie jest mniejsze niż w Warszawie"

Niepełnosprawny, porzucony przez rodzinę Kacper śpi na klatkach schodowych. "Potrzebuję rozmowy z kimś bliskim"

Mascne, czyli trądzik od maseczki. Jak sobie z nim poradzić? "Najlepiej zrezygnować z makijażu twarzy"

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?