Kiedy powinny się szczepić ozdrowieńcy? Wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia

szczepionka, grypa, koronawirus
bymuratdeniz/Getty Images

Blisko 8 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonano do tej pory w Polsce. Jak deklaruje rząd, w tym tygodniu ma ich być kolejny milion, a do końca czerwca - 20 mln. Zgodnie z planem do naszego kraju dotarło ok. 120 tys. dawek preparatu Johnson & Johnson. Kiedy szczepione powinny być osoby, które już przeszły chorobę? Jakie są wyjątki?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla ozdrowieńców

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa.

Wskazanie to – jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia – dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla ozdrowieńców po 3 miesiącach

Warunek ten, jak zaznacza resort, nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób powyżej 18 lat, urodzonych po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi m.in. o osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Szczepienie przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień osób, które nie należą do ozdrowieńców, przeprowadza się w schemacie dawkowania wynikającym z zapisów w charakterystyce produktu leczniczego oraz badań klinicznych.

Szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i COVID-19 Vaccine Moderna podawane są w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.

Preparat Vaxzevria (AstraZeneca) podawany jest także w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między zastrzykami.

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) ma być podawana w jednej dawce.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Z danych rządowego serwisu gov.pl wynika, że w Polsce wykonano dotąd 7 970 164 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 5 832 860 i 2 137 304 dawką drugą. Po szczepieniach zgłoszono 6051 niepożądanych odczynów, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

We wtorek zaszczepiono 103,1 tys. osób, w środę 178,8 tys., a w ubiegły piątek dzienna skala szczepień była najwyższa i wyniosła ponad 254 tys.

W środę pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk podał, że w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są blisko 463 tys. szczepionek. Zapewnił, że podobnie jak w ubiegłym tygodniu zostanie wykonane w tym tygodniu milion szczepień.

Według deklaracji rządu do końca II kwartału ma zostać wykonanych w Polsce 20 mln szczepień, a do końca sierpnia wszyscy chętni Polacy mają zostać zaszczepieni przynajmniej jedną dawką.

Szczepionka Johnson & Johnson w Polsce

Zgodnie z planem w środę do Polski dotarło ok. 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. To pierwszy transport tego preparatu do naszego kraju. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Zmiany w obostrzeniach. Minister zdrowia przedstawił je na konferencji. Decyzje dotyczą najbliższego tygodnia

Akupresura – jak działa i co leczy?

Czy chrapanie u dziecka powinno zaniepokoić rodziców?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości