Jakie restrykcje pandemiczne zostaną zdjęte po weekendzie majowym? Wicepremier Jarosław Gowin w środę zaproponuje kalendarz odmrażania gospodarki. Według jego zapowiedzi możemy liczyć na otwarcie ogródków restauracyjnych i siłowni. Na temat planu luzowania obostrzeń wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki.
W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku z obostrzeniami, jak i ryzykiem zakażenia. Jeden z naszych widzów zapytał, czy dozwolone jest, aby spotkać się w gronie kilkunastu osób na prywatnej posesji. Wątpliwości w tym temacie rozwiała adwokat Eliza Kuna.
W Indiach pojawiła się nowa mutacja wirusa SARS-CoV-2. Przenosi się błyskawicznie i zabija setki ludzi każdego dnia. Statystyki zachorowań są zatrważające. W ostatnim czasie co dobę przybywa około 350 tys. nowych zakażeń, a sytuacja wymyka się spod kontroli. Czy mamy się czego obawiać i czy uda nam się kiedykolwiek wyjść z tej pandemii? - pytamy naszych gości, doktora Pawła Grzesiowskiego i mieszkającą w Indiach Polkę, Aleksandrę Zalewską.
Kiedy zostaną otwarte hotele? Takie pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Jarosław Gowin podał potencjalny termin. - Jestem zwolennikiem tego, by w reżimie sanitarnym otwierać branże - powiedział. Wiceminister odniósł się również do programu szczepień.
Rehabilitacja postcovidowa to projekt ważny dla osób, które przeszły chorobę. Jej celem jest powrót do zdrowia, ma być powszechnie dostępna i będzie się odbywać w uzdrowiskach. Szczegóły programu przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z rehabilitacji?
Wesela i komunie to uroczystości rodzinne, które planowane są zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - stoją pod znakiem zapytania ze względu na pandemię koronowirusa i związane z nią obostrzenia. Restrykcje obowiązują co najmniej do 18 kwietnia. Czy przyjęcia komunijne i weselne będą mogły odbyć się w maju? Do tej kwestii odniósł się minister zdrowia.
Rodziny, które planują przyjechać do Polski, zastanawiają się, co mówią przepisy na temat testów na obecność koronawirusa odnośnie dzieci. Odpowiedzi udziela adwokat Eliza Kuna.
Czy przyszłe mamy powinny przyjmować szczepionkę oraz kiedy mogą to zrobić? Lekarka Anna Skiba zdecydowała się na ten krok, będąc w zaawansowanej ciąży. Wraz z ginekologiem Jackiem Tulimowskim w Dzień Dobry TVN rozwiała wątpliwości dotyczące szczepienia.
10,3 mln - tyle szczepień przeciwko COVID-19 pierwszą i drugą dawką wykonano do tej pory w Polsce. W tym tygodniu planowanych jest kolejnych 1,6 mln. Jak zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, 4 maja ruszy rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Jakie warunki musi spełnić pracodawca?
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce zostały poluzowane w niektórych częściach Polski. Złagodzenie restrykcji zaczyna obowiązywać w poniedziałek 26 kwietnia w 11 województwach. Zobacz, co się zmienia.
Do kraju przetransportowano polskiego dyplomatę pracującego w Indiach. Mężczyzna jest ciężko chory na COVID-19. W podróży towarzyszyła mu ciężarna żona, która również zaraziła się koronawirusem, a także czwórka dzieci. Jak zapewnił dyrektor RCB, ewakuację udało się przeprowadzić z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa.
Lotnicy ostrzegają przed nową mutacją koronawirusa i przypominają historię z początku kwietnia. Po rejsie z Indii do Hong Kongu zakażenie wykryto u przynajmniej co czwartego pasażera, choć przed lotem wszyscy mieli negatywny test. Nowy wariant koronawirusa może wykazywać się wyższą zakaźnością i atakować nawet osoby już zaszczepione.
W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa przypadki przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 z ludzi na domowe koty. Jakie miały objawy? Które inne zwierzęta domowe mogą być podatne na zakażenie? Autorzy badań wskazują co robić, aby uchronić swoich pupili.
Położnik prof. Mariusz Zimmer odniósł się do szczepień przeciw koronawirusowi u kobiet w ciąży. Szef Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ocenił, że korzyści ze szczepienia zdecydowanie przewyższają niebezpieczeństwa związane z ciężkim przebiegiem choroby. Po którym tygodniu ciąży zaleca przyjęcie preparatu?
Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być sezonowe i obowiązkowe - tak uważa kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zdaniem lekarza należy również postawić na edukację prozdrowotną, a także penalizację teorii spiskowych propagowanych w mediach społecznościowych.
Kolejne lockdowny wyjątkowo dotkliwie odbiły się na branży beauty, która po raz wtóry musiała zawiesić swoją działalność. Rentowności biznesu nie sprzyja również fakt, że wiele osób pracuje, nie wychodząc z domu i nie musi dbać o wygląd tak regularnie, jak dotąd. To wszystko sprawiło, że zadłużenie przedsiębiorców związanych z tą gałęzią biznesu osiągnęło niespotykany dotąd rozmiar.
Szybszy oddech, napady szybkiego bicia serca i gorąca, czy problem z kontrolą ciśnienia – to tylko kilka z wielu powikłań, z którymi zmagają się pacjenci po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska wyjaśnia, jak zachować się w sytuacji, kiedy te dolegliwości zauważymy u siebie.
Pierwsza Komunia Święta to uroczystość, która zazwyczaj odbywa się w maju lub czerwcu. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, jej organizacja obwarowana będzie restrykcjami. Jakimi? Część szczegółów zdradził rzecznik rządu Piotr Müller.
Szczepionki przeciw COVID -19 budzą sporo emocji i pytań. Czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Czy wiążą się z ryzykiem dla nich lub ich dzieci? O wynikach przeprowadzonych w tej sprawie badaniach informuje “New England Journal of Medicine”.
Wicepremier Jarosław Gowin wypowiedział się na temat luzowania obostrzeń na konferencji prasowej w Lublinie. Wskazał, że jego zdaniem osoby zaszczepione powinny mieć możliwość korzystania np. z usług restauracji już od maja. Czy to początek końca ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa?
Ochrona środowiska, w związku z szybkim rozwojem cywilizacyjnym, nabiera coraz większego znaczenia. Temat stał się szczególnie ważny w czasie pandemii koronawirusa. Warto się nad nim pochylić zwłaszcza 22 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Ziemi. Zobacz, jak możesz przyczynić się do dbania o naszą planetę pozostając w domu.
Maseczki mają nam zapewnić ochronę przed zakażeniem się koronawirusem. Niestety ogromna ich część zamiast do utylizacji trafia np. do wód i zanieczyszcza środowisko. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy biodegradowalne maseczki będą chronić zarówno nas, jak i przyrodę? O tym mówiła prof. Ewa Siedlecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Ciąża a koronawirus - ten temat od wielu miesięcy niepokoi wiele kobiet. Lekarze przyznają, że problem narasta - wirus zaczął mocniej atakować panie, które spodziewają się dziecka. Ginekolodzy mówią o przypadkach pacjentek w ciąży lub tuż po porodzie, które umierają będąc pod respiratorem.
Po przechorowaniu COVID-19 organizm wytwarza przeciwciała, które chronią przed ponowną infekcją. Jaka ich wartość daje nam gwarancję, że nie zachorujemy i możemy się czuć bezpiecznie? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Maseczki na zewnątrz nie są potrzebne, a zdecydowanie bardziej trzeba się skupić na miejscach, w których wirus znajduje się w większym stężeniu i dobrze się rozprzestrzenia - powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
Osoba, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19 podlega izolacji domowej, a domowników chorego obowiązuje kwarantanna. Czy również tych, którym w trakcie kwarantanny wynik testu na koronawirusa wyjdzie negatywny? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.
Wiele osób wciąż czeka w kolejce na szczepienie przeciwko COVID-19. Jak się okazuje, proces ten mogą przyśpieszyć szczepienia pracownicze. Możliwa jest sytuacja, w której to firmy będą łączyć siły, by znaleźć 500 chętnych na przyjęcie szczepionki. Należy jednak liczyć się z tym, że pracodawca nie będzie miał możliwości wyboru producenta leku. Chętnym podany zostanie preparat, który dostępny będzie w danym momencie.
Mleko matek, które przed porodem poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19 chroni noworodki przed zachorowaniem. W badaniu przeprowadzonym przez hiszpańskich naukowców wzięły udział kobiety, które przyjęły preparat Pfizera oraz Moderny. Biolodzy przeanalizowali też przypadki zakażonych kobiet w okresie karmienia piersią.
We wtorek, 20 kwietnia wieczorem opublikowano rozporządzenie, w którym pojawił się zapis na temat szczepionek. Nowy przepis zezwala na podanie szczepionki chętnej osobie pełnoletniej, gdyby istniało ryzyko, że dawka się zmarnuje.
Michał Dworczyk ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień. - Od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania - powiedział w czasie konferencji szef KPRM. Poinformował także, że do tej pory w Polsce wykonano już ponad 9 mln szczepień.