Hashimoto to choroba autoimunnologiczna, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Jaki ma wpływ na przebieg COVID-19? To sprawdzali naukowcy z Łodzi.
Szczepionka na COVID-19 amerykańskiego koncernu Pfizer Inc. i jego niemieckiego partnera BioNTech jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. Dowiodły tego przeprowadzone testy. Taką informację przekazały obie firmy. Kiedy preparat zostanie dopuszczony na rynek?
Rząd wprowadza zmiany w harmonogramie szczepień. Jak poinformowano na konferencji prasowej, w II kwartale 2021 roku zniesione zostaną ograniczenia wiekowe, a liczba punktów szczepień w całym kraju ma stanowczo wzrosnąć. Co jeszcze się zmieni?
Po przechorowaniu COVID-19 organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które chronią przed kolejnym zakażeniem. Kiedy zaczynają się pojawiać i kiedy sprawdzić ich poziom? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.
Szczepionka AstraZeneca na COVID-19 zmienia nazwę. Preparat będzie funkcjonował jako "Vaxzevria" - poinformowała szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverke. Co ze składem preparatu?
Kanada, podobnie jak wiele krajów Starego Kontynentu, podjęła decyzję o wstrzymaniu podawania szczepionki AstraZeneca pacjentom poniżej 55. roku życia. - Nadal uważamy, że korzyści dla wszystkich grup wiekowych przewyższają ryzyko. Ale chcemy poznać więcej danych pochodzących z Europy, żeby móc dokładniej przeanalizować ryzyka i korzyści - powiedziała dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.
W samochodzie zaparkowanym przed szpitalem w Bogatyni znaleziono ciało kobiety. Na miejsce została wezwana policja i przeprowadzono oględziny. Przyczynę śmierci ma wykazać sekcja zwłok. Jak wynika ze wstępnych ustaleń prokuratury, 33-latka przyjechała do szpitala, aby wykonać badanie na obecność koronawirusa.
Święcenie pokarmów to tradycja Wielkiej Soboty. Jak będzie wyglądać w tym roku? W związku z pandemią koronawirusa prymas Polski namawia, aby święcenie pokarmów odbywało się w domu. Jak argumentuje, to podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego.
Przepisy dla osób, które chorowały na COVID-19 i straciły smak oraz węch znalazły się w specjalnie opracowanej książce kucharskiej. To pierwsza taka publikacja przygotowana przez szefów kuchni. Co ważne, można ją pobrać bez opłat.
Zamknięte przedszkola i żłobki, duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz ograniczenia wiernych w kościołach - takie obostrzenia obowiązują w całej Polsce do 9 kwietnia. Ich celem jest zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Jednak ze względu na pogarszającą się sytuację pandemiczną nie jest wykluczone, że restrykcje zostaną z nami na dłużej.
Szczepionka przeciwko COVID-19 oddziałuje przede wszystkim na układ immunologiczny. Czy może wpłynąć też na płodność? Czy po szczepieniu trzeba odłożyć starania o dziecko? Odpowiedzi na te pytania udzielił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, który był gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia zapowiedział zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Są one związane ze zwiększeniem dostaw szczepionek do Polski.
Koronawirus, pandemia, lockdown - to hasła, które na naszych ustach goszczą od kilkunastu miesięcy. Kiedy na początku zeszłego roku świat obiegła wieść o tajemniczym wirusie z Chin, mało kto chyba przypuszczał, jak bardzo zmieni on nasze dotychczasowe życie. Świat dzielimy na "nową normalność" i to, co było kiedyś. A skąd właściwie wziął się COVID-19, który dziś jest wyznacznikiem tego, co "przed" i "po"? Raport na ten temat opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do rozwikłania zagadki już blisko?
Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego. Obecnie preparat podawany jest tylko w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale został zatwierdzony również w Kanadzie.
12 dzieci osierociło małżeństwo, które zmarło w jednym z kijowskich szpitali. Oboje mieli powikłania po COVID-19. Najpierw odszedł Wołodymyr Rodikow, a zaledwie tydzień później, z tego samego powodu, jego żona Diana. 7 lat temu rodzina uciekła przed wojną w Donbasie.
Od startu Narodowego Programu Szczepień 27 grudnia 2020 roku w Polsce podano już prawie 6 milionów szczepionek. Zaszczepieni zostali medycy, nauczyciele, osoby starsze, a w ubiegłym tygodniu ruszyły zapisy służb mundurowych. Czas jednak zadać sobie pytanie: kto i dlaczego nie powinien przyjmować szczepionki przeciw SARS-CoV-2.
Przedstawiciele rządu poinformowali o nowych obostrzeniach związanych z podróżowaniem poza granice Polski. Kto będzie musiał poddać się obowiązkowej kwarantannie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać z niej zwolnionym?
Test antygenowy umożliwia szybką diagnozę i jest w miarę tani. Ma jeszcze jedną zaletę - do jego przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co to jest test antygenowy? Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?
W Polsce trwa stan pandemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami, ryzykiem zakażenia i kwarantanną. Jedna z naszych widzek zastanawia się, do kiedy zarażają osoby chore na COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Wielka Brytania jeszcze do niedawna należała do krajów, w których liczba zakażeń i zgonów spowodowanych przez COVID-19 była bardzo wysoka. Na szczęście te fatalne statystyki udało się odwrócić. Co pomogło Brytyjczykom zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr Martiną Leczycką, lekarką, która na co dzień pracuje w jednym z brytyjskich szpitali.
W całej Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Jedną z osób, które w ostatnim czasie przyjęły preparat jest Maryla Rodowicz. Niekwestionowana królowa polskiej muzyki rozrywkowej pokazała w mediach społecznościowych zdjęcie ze szczepienia.
Na 53 oceniane kraje Polska zajęła 50. pozycję w najnowszym rankingu Bloomberga obrazującego walkę z pandemią koronawirusa. W marcowym zestawieniu awansowały te państwa, które szybko szczepią swoich obywateli.
Rząd pracuje nad projektem, który zezwoli na podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 w miejscu pracy oraz w aptece. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna politycy jeszcze w tym tygodniu mają zdecydować o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Nowe ograniczenia, które obowiązują od 27 marca 2021 roku obejmują zamknięcie placówek edukacyjnych i opiekuńczych na terenie całego kraju. Są jednak wyjątki. Kto wciąż może posłać swoje dziecko do żłobka, przedszkola lub szkoły?
Maseczki antywirusowe - z założenia - mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że na rynku ich wybór jest ogromny, to skuteczność każdej z nich nie jest jednakowa. Które maseczki zapewnią nam najlepszą ochronę przed SARS-CoV-2?
Trwają szczepienia przeciw koronawirusowi. To nasza szansa i nadzieja na pokonanie pandemii. Proces już ruszył, choć nie oznacza to zakończenia badań nad SARS-CoV-2. Wprost przeciwnie - wciąż uczymy się czegoś nowego na temat szczepień, mutacji, odporności i samej choroby. A jak wygląda to w przypadku ozdrowieńców. Czy wystarczy jedna dawka szczepienia?
Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planach ewentualnej relokacji pacjentów ze Śląska. Wypowiedział się także w sprawie "twardego lockdownu".
Międzynarodowy Dzień Teatru świętujemy 27 marca. W tym roku - podobnie jak i w 2020 - jest obchodzony wyjątkowo, bo po raz kolejny w cieniu pandemii. Okoliczności nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, ale artystom z Teatru Kwadrat chyba udało się "ograć" trudności pandemicznej rzeczywistości. Z okazji MDT przekornie proponują "Umrzeć ze śmiechu". Czy mimo wyzwań covidowego świata w Teatrze Kwadrat humor i optymizm wciąż grają rolę pierwszoplanową?
Niedziela Palmowa w 2021 r. będzie przebiegać w cieniu niedawno wprowadzonych obostrzeń. Gdy rok temu obchodziliśmy Wielkanoc, życzyliśmy sobie, by była to pierwsza taka i ostatnia. Niestety, rozpoczynająca Wielki Tydzień niedziela także i w te święta będzie wyglądać nieco inaczej. Co się zmieni i kiedy właściwie wypada ten dzień - jeden z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego?