Szczepienia AstraZenecą w Kanadzie częściowo wstrzymane
National Advisory Committee on Immunization (NACI), czyli narodowa instytucja doradcza ds. odporności zaleciła, by szczepionki przeciw COVID-19 nie stosować u osób dorosłych poniżej 55 roku życia ze względu na ryzyko zakrzepów krwi u młodszych biorców. - Istnieje znaczna niepewność co do korzyści z podawania szczepionek AstraZeneca dorosłym poniżej 55. roku życia, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - powiedziała w jednym z wywiadów dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NACI).
W komunikacie podkreślono, że większość europejskich przypadków, u których pojawiły się rzadkie zakrzepy krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneci to kobiety poniżej 55. roku życia. Śmiertelność wśród tych osób sięga 40 procent. - Nadal uważamy, że korzyści dla wszystkich grup wiekowych przewyższają ryzyko. Ale chcemy poznać więcej danych pochodzących z Europy, żeby móc dokładniej przeanalizować ryzyka i korzyści - tłumaczyła dr Deeks, kiedy informowała o zawieszeniu podawania szczepionki osobom młodszym, niż 55 lat.
Problemy ze szczepionką AstraZeneca
Wątpliwości związane z podawaniem szczepionki AstraZeneci związane są z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy - w ciągu ostatnich kilku tygodni w Europie odnotowano nieliczne przypadki śmierci z tego powodu. Sprawy nie poprawił ostatni skandal, kiedy włoska policja odkryła 29 milionów dawek szczepionki ukrytych na terenie jednej z fabryk. Okazało się, że pochodzą z holenderskiego zakładu firmy, który nie został zatwierdzony do produkcji.
Zobacz wideo: Rząd szykuje duże zmiany w szczepieniach. Zastrzyk dla wszystkich chętnych prawdopodobnie już w maju
Zobacz także:
- Ma 57 lat i została mamą. "Moje dziecko miałoby się nie urodzić tylko dlatego, że jestem stara?"
- Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu
- Gwiazda TVN-u walczy o lepsze jutro. Zeszły rok był dla niej serią życiowych dramatów
Autor: Katarzyna Lackowska