Rząd wprowadza zmiany w harmonogramie szczepień. Jak poinformowano na konferencji prasowej, w II kwartale 2021 roku zniesione zostaną ograniczenia wiekowe, a liczba punktów szczepień w całym kraju ma stanowczo wzrosnąć. Co jeszcze się zmieni?
Nowy harmonogram szczepień w Polsce
Rząd przygotował zmiany w planie szczepień przeciw COVID-19. Harmonogram szczepień będzie uproszczony. - Zdecydowaliśmy się znowelizować Narodowy Program Szczepień, zrezygnować z etapu II i III i wprowadzić szczepienia populacyjne - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień, minister Michał Dworczyk.
Zmiany dotyczą większej liczby punktów szczepień i tego, kto będzie kwalifikował pacjentów . W II kwartale taką możliwość mieliby m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki, farmaceuci czy fizjoterapeuci, a nawet studenci medycyny.
Jeśli chodzi o miejsca, gdzie będą wykonywane szczepienia, będzie ich więcej. - Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital to będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz 1 punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie - poinformował minister Dworczyk.
Nowe punkty i miejsca szczepień w II kwartale:
- szpitale tymczasowe
- 1 szpital i 1 punkt samorządowy w każdym powiecie
- samodzielni ratownicy i pielęgniarki
- punkty drive thru
- zakłady pracy
- apteki
- przychodnie POZ
Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy rocznika 1962, a każdego dnia uruchamiane będą kolejne grupy. Prawdopodobnie w maju szczepienia będą dostępne dla wszystkich chętnych.
W kwietniu rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.
Jak można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?
Najszybszą i najprostszą formą zapisu na szczepienie jest zgłoszenie się za pośrednictwem formularza. Można go znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
Narodowy Program Szczepień w Polsce
W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 zostały wprowadzone pod koniec grudnia 2020 roku. Do tej pory wykonano ponad 6 mln szczepień, natomiast dwiema dawkami zaszczepiły się ponad 2 miliony Polaków. - Zachęcamy do zapisów na konkretne terminy poprzez dostępne kanały te osoby, dla których prowadzona jest obecnie rejestracja - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał ostatnio, że do końca kwietnia 2021 pierwszą dawką zaszczepionych może być kolejnych 7 mln osób. Epidemiolodzy podkreślają, że jeśli faktycznie tak będzie, epidemia zacznie wygasać.
Podczas wtorkowej konferencji premier podkreślił, że rząd planuje zaszczepić wszystkich chętnych do końca sierpnia 2021 roku.
Zobacz wideo: "Jesteśmy młodzi i zdrowi, inni potrzebują tego bardziej". Szwajcarzy dyskutują na temat szczepienia sportowców przed igrzyskami w Tokio
Zobacz także:
- Urlop wypoczynkowy w 2021 roku: nawet 11 dni więcej! Na jakie rozwiązanie zdecydują się politycy?
- COVID-19 uciekł z laboratorium czy przeszedł ze zwierzęcia? WHO przygotowała raport
- Ma 57-lat i została mamą. "Moje dziecko miałoby się nie urodzić tylko dlatego, że jestem stara?"
Autor: Kamila Glińska
Źródło zdjęcia głównego: zoranm/Getty Images