Wielka Brytania jeszcze do niedawna należała do krajów, w których liczba zakażeń i zgonów spowodowanych przez COVID-19 była bardzo wysoka. Na szczęście te fatalne statystyki udało się odwrócić. Co pomogło Brytyjczykom zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr Martiną Leczycką, lekarką, która na co dzień pracuje w jednym z brytyjskich szpitali.
Jak wygląda praca w brytyjskim szpitalu?
Dr Martina Leczycka jest młodą lekarką, która na co dzień pracuje na oddziale onkologicznym jednego z londyńskich szpitali. Jak wygląda jej praca?
- Jako młody lekarz mam obowiązek zająć się pacjentem, zdiagnozować go, leczyć i monitorować jego stan. Naszego godziny pracy to 9.00-17.00. Czasami mamy dni dłuższe - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Martina Leczycka.
Jak działają oddziały onkologiczne?
- Na tę chwilę wielu pacjentów onkologicznych jest już zaszczepionych i możemy spokojnie wdrażać chemioterapię. Ale na początku chorzy nie mogli być leczeni. Chemia jest dużym obciążeniem dla organizmu i w razie zakażenia skutki mogłyby być tragiczne - mówiła lekarka.
Pandemia w Wielkiej Brytanii
Mimo że Wielka Brytania należała do krajów, które zostały bardzo mocno dotknięte przez pandemię, to obecnie może się pochwalić jednym z najniższych wskaźników zgonów i coraz mniejszą liczbą nowych zakażeń. Jak Brytyjczykom udało się zapanować nad koronawirusem?
- To zasługa szczepień. Antidotum otrzymało już 35 mln mieszkańców, czyli ponad połowa dorosłych Brytyjczyków - mówiła.
Jak będzie wyglądał powrót do normalności?
- Szpitale zaczną wracać do normalności już z końcem marca, tj. zaczniemy przeprowadzać planowe zabiegi i przyjmować pacjentów w poradniach, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Natomiast od 12 kwietnia będzie można pójść do restauracji i spotkać się z szóstką znajomych na zewnątrz. Wszystkie restrykcje mają być zniesione do czerwca - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymamy w miejscu pracy lub w aptece? Rząd rozważa taką możliwość
Polska na szarym końcu. Które państwa najlepiej radzą sobie z pandemią?
Autor: Katarzyna Oleksik