Koniec szczepionki firmy AstraZeneca? Koncern zmienił nazwę preparatu. A co ze składem?

CMB/Getty Images
CMB/Getty Images
Szczepionka AstraZeneca na COVID-19 zmienia nazwę. Preparat będzie funkcjonował jako "Vaxzevria" - poinformowała szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverke. Co ze składem preparatu?

Szczepionka firmy AstraZeneca zmieniła nazwę

Preparat na koronawirusa znany dotychczas jako "szczepionka AstraZeneca" będzie funkcjonować pod nową nazwą handlową - "Vaxzevria". Jak podaje "The Brussels Times", Europejska Agencja Leków (EMA) zaakceptowała zmianę nazwy 25 marca. Zostanie wprowadzona nowa etykieta i opakowanie. Natomiast sam skład się nie zmieni.

Przypomnijmy, że w styczniu, po ocenie EMA danych z badań klinicznych, szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana w Unii Europejskiej.

Kontrowersje wokół szczepionki AstraZeneca

W marcu kilka europejskich państw zawiesiło stosowanie preparatu AstraZeneca, po tym gdy okazało się, że szczepionka może wywoływać zakrzepy krwi. Europejska Agencja Leków, podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła jednak, że preparat jest bezpieczny i skuteczny, a korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Natomiast 29 marca do krajów wstrzymujących szczepienia AstraZenecą dołączyła Kanada. Władze zapowiedziały, że nie będą podawały preparatu pacjentom poniżej 55. roku życia. Więcej na ten temat w artykule:

Szczepionki AstraZeneca w Kanadzie tylko dla osób powyżej 55. roku życia. "Chcemy poznać więcej danych z Europy"

Zobacz także:

Zwłoki 33-latki w samochodzie przy szpitalu. "Przyjechała zrobić test na COVID-19"

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 30 marca

RPD walczy o wyższą kwotę zasiłku dla dzieci z niepełnosprawnościami. Obecna jest "rażąco mała"

Zobacz także: "Wraca zaufanie do AstraZeneki". Od wczoraj zgłosiło się ponad milion osób na szczepienia

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości