Skąd wziął się koronawirus
Długo wyczekiwany, szczegółowy raport Światowej Organizacji Zdrowia ma ukazać się jeszcze dziś, tj. we wtorek 30 marca. Na razie znana jest wstępna wersja 319-stronicowego dokumentu. Już znalazła się w centrum uwagi międzynarodowych mediów, które oceniają ją nie bez krytyki. Zdaniem WSJ (The Wall Street Journal), pomimo misji WHO w Chinach, twórcom raportu nie udało się znaleźć wyczerpujących odpowiedzi na krytyczne kwestie związane z rozwojem pandemii. Dodajmy, że zespół Światowej Organizacji Zdrowia postawił sobie nad wyraz istotny cel - wyjaśnienie pochodzenia SARS-CoV-2.
Raport podaje jednak prawdopodobne źródła wirusa. Wyklucza przy tym scenariusz dawnego dyrektora agencji rządu federalnego USA Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - zdaniem Roberta Redfielda COVID-19 to laboratoryjny twór. WHO ocenia taką teorię jako "skrajnie mało prawdopodobną". Wedle dostępnych danych, w żadnym z laboratoriów nie było w czasie poprzedzającym grudzień 2019 r. genomów wirusów podobnych do SARS-CoV-2 bądź takich, których kombinacja mogłaby zapewnić jego powstanie.
Równie nieprawdopodobne jest to, że COVID-19 przeniósł się na człowieka z zamrożonej żywności. Według autorów raportu niejasna jest również rola targu z owocami morza w Huanan. Możliwe, że wcale nie był pierwszym ogniskiem pandemii. Jednak obecne na targu tłumy mogły przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa. Skąd więc wziął się COVID-19?
Raport WHO w sprawie COVID-19
Najpewniej swój udział w procesie transmisji COVID-19 miał zwierzęcy nosiciel pośredni. Prawdopodobnie było to dzikie zwierzę, złapane przez człowieka, a następnie hodowane na farmie. Dochodzenie nie ustaliło jednak, jakie inne stworzenie zostało zainfekowane przez nietoperza.
- Zidentyfikowanie "możliwego nosiciela pośredniego SARS-CoV-2 stoi pod znakiem zapytania" - czytamy w raporcie WHO.
Prawdopodobna, choć mniej, jest też bezpośrednia transmisja ze zwierzęcia , które może przenosić taki patogen. Raport zaleca przetestowanie większej liczby próbek krwi pobranych i przechowywanych od pierwszej fali zakażeń z grudnia 2019 r. oraz przeprowadzanie testów na gatunkach zwierząt z południowo-wschodniej Azji. Rekomenduje przy tym dalsze, pogłębione badania tego, jaki wpływ na rozprzestrzenianie wirusa mogły mieć masowe zgromadzenia.
Zobacz wideo: Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Zobacz też:
Już niebawem szczepionka Johnson & Johnson trafi do krajów UE. Firma podała dokładną datę
Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu
Autor: Ola Lipecka
Źródło: CNN, The WSJ
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF