Szczepienia przeciw COVID-19 - wskazania do przełożenia
Zanim zajmiemy się przeciwwskazaniami, które definitywnie uniemożliwią przyjęcie szczepionki przeciw SARS-CoV-2, warto omówić okoliczności, kiedy szczepienie należy przełożyć. Wszyscy producenci szczepionek: Pfizer, AstraZeneca czy Moderna określili katalog sytuacji, w których lepiej odroczyć przyjęcie preparatu. Są to w szczególności:
- ciężki przebieg choroby lub infekcji, w trakcie której utrzymuje się wysoka gorączka (przeziębienie czy stan podgorączkowy nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19)- należy przełożyć szczepienie do czasu, aż choroba nie ustąpi;
- zaostrzony przebieg chorób przewlekłych np. cukrzycy czy astmy.
Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19
Zarówno Pfizer, jak i Modena zaznaczyły, że szczepionki były testowane na kobietach w ciąży w bardzo ograniczonym zakresie. Do niedawna ogólnym zaleceniem WHO było, aby szczepionki były podawane tylko w przypadku, jeśli korzyści wynikające z jej podania są większe, niż ryzyko związane z przechorowaniem koronawirusa. Ponieważ kobiety w ciąży są w grupie narażonej na ostry przebieg choroby, specjaliści sugerowali, żeby przyjęły szczepienie, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia. To zalecenie zostało jednak skorygowane i obecnie WHO dostosowało swoje stanowisko do amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Na stronie organizacji można obecnie przeczytać, że: "Chociaż ciąża naraża kobiety na większe ryzyko ciężkich przypadków COVID-19, to jednak wciąż jest niewiele danych umożliwiających ocenę bezpieczeństwa szczepionek w ciąży. Niemniej jednak, opierając się na tym, co wiemy o tego rodzaju szczepionkach (mRNA), nie mamy powodu, by sądzić, że istnieje ryzyko, które przeważałoby nad korzyściami wynikającymi ze szczepienia kobiet w ciąży".
Bezwzględne przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19
W Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionek wskazano wyłącznie jedno bezwzględne przeciwwskazanie: nadwrażliwość na substancję czynną lub inne składniki szczepionki lub wstrząs anafilaktyczny po podaniu pierwszej dawki szczepionki.
Jakiś czas temu Rada Medyczna stworzyła listę chorób, które nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciw SARS-CoV-2 . Znalazły się na niej między innymi: przewlekłe choroby nerek, choroby płuc, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby naczyń mózgowych i deficyty neurologiczne, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, anemia sierpowata, przewlekłe choroby wątroby, otyłość. Mimo wszystko, zaleca się, aby przed przyjęciem szczepionki skonsultować się z lekarzem w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych.
Zobacz wideo: Ekspresowe tempo szczepienia w USA
Zobacz także:
- Nowe zasady dotyczące kwarantanny po powrocie do Polski. Kogo nie będzie obowiązywała?
- Ponowne zakażenie COVID-19. Kto jest najbardziej narażony?
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje?
Autor: Katarzyna Lackowska