Niedziela Palmowa w pandemii. Sprawdzamy, jakie obowiązują obostrzenia

Niedziela Palmowa
JuliScalzi/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Niedziela Palmowa w 2021 r. będzie przebiegać w cieniu niedawno wprowadzonych obostrzeń. Gdy rok temu obchodziliśmy Wielkanoc, życzyliśmy sobie, by była to pierwsza taka i ostatnia. Niestety, rozpoczynająca Wielki Tydzień niedziela także i w te święta będzie wyglądać nieco inaczej. Co się zmieni i kiedy właściwie wypada ten dzień - jeden z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego?

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej jest świętem ruchomym. Tradycyjnie podczas mszy świętej odbywa się poświęcenie palm wielkanocnych. Co ważne, rozpoczyna ona Wielki Tydzień przed Wielkanocą. Przed nami kolejna Niedziela Palmowa, którą będziemy obchodzić w cieniu pandemii. Jakie będą obostrzenia i jak zmienią zwyczajowy przebieg święta?

Niedziela Palmowa 2021 - skąd tradycja i kiedy wypada to święto?

Przypomnijmy, że Niedzielę Męki Pańskiej obchodzimy na pamiątkę przyjazdu Jezusa do Jerozolimy. To wydarzenie zostało opisane przez wszystkich Ewangelistów (św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana). Wedle tego, co zostało przez nich opowiedziane, Chrystus wjechał do miasta na osiołku. Mieszkańcy wyszli mu naprzeciw, ścieląc drogę jego przejazdu gałązkami palmowymi i płaszczami. Jednak ten sam tłum domagał się raptem kilka dni potem uwolnienia Barabasza i ukrzyżowania Jezusa.

Niedziela Palmowa (jak Wielkanoc) jest świętem ruchomym - zwykle wypada między 15 marca a 18 kwietnia. Kiedy będziemy obchodzić ją w tym roku? Otóż Niedziela Męki Pańskiej w 2021 r. przypada na 28 marca. Podobnie jak w zeszłoroczne Święta Wielkanocne, będzie obchodzona w reżimie sanitarnym. W Polsce mierzymy się z trzecią falą koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić lockdown. Jakie obostrzenia będą obowiązywać w Niedzielę Palmową i w czasie świąt?

Niedziela Palmowa 2021 - obostrzenia

Podobnie jak w Wielkanoc w 2020 r., tak i teraz Niedziela Palmowa będzie przebiegać w ścisłym reżimie sanitarnym. Co to oznacza? Podczas konferencji prasowej 25 marca premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia. Wierni kościoła katolickiego w Polsce szczególnie obawiali się zamknięcia świątyń tuż przed Wielkanocą. Ogłoszone rozporządzenia rozwiały te wątpliwości. Co zmieni się w przeprowadzaniu obrządków religijnych?

Nowe zasady reżimu sanitarnego zaczynają obowiązywać w przededniu Niedzieli Palmowej, tj. 27 marca. Zmieniony zostaje limit osób w miejscach kultu religijnego (1 os. na 20 m2). Poza tym niezmiennie będzie egzekwowany nakaz zakrywania ust i nosa (za wyłączeniem tych, którzy sprawują kult) oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych wiernych.

Konferencja Episkopatu Polski nie wygadała szczegółowych, ogólnopolskich zaleceń w sprawie obchodzenia Świąt i Niedzieli Palmowej w 2021 r. Dużo mówi się zresztą o tym, że procesje będą skromniejsze. Niektóre diecezje rezygnują z tradycyjnego znaku pokoju - na mszy wierni będą pozdrawiać się poprzez skinienie głową. Szczególnie zaleca się jednak pozostanie w domach, by ograniczyć transmisję COVID-19 i odciążyć służbę zdrowia.

Zobacz wideo: Wielkanoc podczas pandemii

Zobacz też:

Kobiety w ciąży chorują na koronawirusa. Prof. Zimmer: "Przerażająca liczba przypadków i wstrząsający przebieg"

Agata Młynarska i Piotr Kraśko wspierają Fundację TVN. Ty też możesz pomóc w budowie Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Michał Wiśniewski w żałobie. Bliska mu osoba zmarła na COVID-19

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!