Święcenie pokarmów to tradycja Wielkiej Soboty. Jak będzie wyglądać w tym roku? W związku z pandemią koronawirusa prymas Polski namawia, aby święcenie pokarmów odbywało się w domu. Jak argumentuje, to podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego.
Wielkanoc 2021 - zalecenia prymasa Polski
Prymas Polski - arcybiskup Wojciech Polak - w Radiu Plus zachęcał, by w związku z epidemią koronawirusa "kultywować dobry zwyczaj" święcenia pokarmów w domu. Tak jak w zeszłym roku, gdy Wielkanoc również przebiegała w cieniu obostrzeń.
- Zostawimy ten wybór, nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - powiedział abp Polak.
Święcenie pokarmów 2021
Prymas podkreślił też, że diecezje mają możliwość święcenia pokarmów na otwartych przestrzeniach , np. przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń.
- Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne - tłumaczył abp Polak.
Duchowny zauważył jednocześnie, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych.
- Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować - dodał.
Nowe obostrzenia w miejscach kultu religijnego
Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
Zobacz także:
Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 30 marca
Nawet 11 dni urlopu więcej! Na jakie rozwiązanie zdecydują się politycy?
Żłobki i przedszkola zamknięte na dłużej? Rzecznik rządu wskazuje datę
Zobacz wideo: Wielkanoc w słoju. Jak zrobić dekoracje świąteczne?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP