Test antygenowy - co to jest?
Test antygenowy na COVID-19 ma za zadnie wykryć antygeny, czyli specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2 białka rozpoznawane przez organizm ludzki jako obce, które pobudzają układ odpornościowy do produkcji przeciwciał. Badanie powinni wykonać ci, którzy mają oznaki zakażenia koronawirusem, czyli:
- podwyższoną temperaturę ciała,
- kaszel,
- duszności,
- charakterystyczną dla koronawirusa SARS-CoV-2 utratę węchu i smaku.
Test antygenowy należy przeprowadzić we wczesnym stadium zarażenia SARS-CoV-2, najlepiej w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia objawów.
Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?
Podczas badania lekarz robi wymaz z nosogardzieli. Pobrany materiał umieszcza na specjalnej płytce i po określonym czasie (do 30 min.) dokonuje odczytania wyniku.
Testy antygenowe, które dopuściła Światowa Organizacja Zdrowia, muszą mieć czułość równą co najmniej 80 proc. i swoistość - 97 proc. Dlatego zaleca się, aby ujemny wynik testu antygenowego u osoby z objawami zakażenia koronawirusem był potwierdzony testem molekularnym (RT-PCR, PCR). Z kolei wynik pozytywny u pacjenta z oznakami wskazującymi na infekcję wirusem SARS-CoV-2 oznacza - zgodnie z zaleceniami WHO i Ministerstwa Zdrowia - potwierdzenie rozpoznania zakażenia. W tym ostatnim przypadku wskazany jest pilny kontakt z lekarzem.
Największą zaletą testów antygenowych jest to, że na wykonanie i na wynik takiego badania czeka się kilkanaście minut, a nie godzin czy dni, jak to ma miejsce w przypadku testów PCR. Są one również znacznie tańsze.
Rzecznik resortu zdrowia: Musimy się spodziewać złych scenariuszy, wzrostu zakażeń i liczby zgonów. Zobacz wideo:
>>> Zobacz także:
Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymamy w miejscu pracy lub w aptece? Rząd rozważa taką możliwość
Polska na szarym końcu. Które państwa najlepiej radzą sobie z pandemią?
Maryla Rodowicz zaszczepiła się przeciwko COVID-19. Fani: "Trzeba dawać przykład"
Autor: Iza Dorf