Od 4 maja przestają obowiązywać kolejne restrykcje. Wiele osób zastanawia się więc, jak wygląda kwestia planowania imprez. Do tej grupy zalicza się jeden z naszych widzów, który chciałby zorganizować obiad dla rodziny z okazji chrztu syna. Adwokat Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN rozwiała wszelkie wątpliwości.
Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim złagodzenie obostrzeń. Wyszła z propozycją, by znieść zakaz wjazdu do Unii dla obcokrajowców i przyjąć podejście, które będzie uwzględniać postęp szczepień i sytuację epidemiologiczną na świecie.
Książę Harry nieczęsto pokazuje się publicznie. Od pogrzebu jego dziadka, księcia Filipa unikał mediów. Wyjątek zrobił dla niedzielnego koncertu Vax Live, który promował szczepienia i dystrybucję szczepionek na całym świecie. Brat Williama zabrał głos po raz pierwszy od słynnego wywiadu, którego w lutym udzielił wraz żoną, Meghan Markle.
We Włoszech odkryto kolejną odmianę koronawirusa. Naukowcy nazwali ją wariantem z Bagnacavallo, ponieważ stwierdzono ją u mieszkańca liczącej ponad tysiąc lat miejscowości w regionie Emilia-Romania, w prowincji Rawenna. Czy nowa mutacja jest groźniejsza od innych?
Do Polski dotarł indyjski wariant koronawirusa. Zdaniem dra hab. Piotra Rzymskiego z UM w Poznaniu, nie ma na razie definitywnych dowodów, że mutacja ta jest bardziej niebezpieczna od innych. - Nie ma też jednoznacznych wskazań ku temu, że charakteryzuje się on większą transmisyjnością czy śmiertelnością – powiedział lekarz.
Polski dyplomata, który niedawno wrócił z Indii jest nosicielem indyjskiego wariantu koronawirusa. Informację tę potwierdził wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Za tydzień, 9 maja, każdy, kto skończył 18 lat, będzie miał w systemie wystawione e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Jest kilka sposobów zapisania się na szczepienie. Szczepionki nie są dostępne dla pacjentów na wolnym rynku, nie można ich kupić
Ruszyła akcja "Zaszczep się w majówkę", w ramach której wszyscy chętni na szczepienie przeciw COVID-19, mogą to zrobić w mobilnych punktach. Potrzebne jest jedynie aktywne e-skierowanie. Chętni otrzymują jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.
Obostrzenie dotyczące noszenia maseczek na świeżym powietrzu ma zostać zniesione 15 maja. Zdaniem wiceministra zdrowia, Waldemara Kraski, obecnie już cztery województwa spełniają wymogi, aby to zrobić. Dodał także, że osobiście byłby ostrożny w podejmowaniu decyzji o cofaniu obowiązku zasłaniania nosa i ust.
Majówka 2021 ze szczepionką. Mobilne punkty szczepień pojawiły się w majowy weekend w miastach wojewódzkich. Osoby z e-skierowaniami mogą w nich przyjąć preparat firmy Johnson & Johnson bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Jaki warunek trzeba spełnić? Przedstawiamy listę punktów szczepień.
Wakacje 2021. Hiszpania, Włochy, Grecja, Cypr i Chorwacja przygotowują się do sezonu letniego. Kraje południa Europy mają nadzieję, że postęp w szczepieniach przeciwko COVID-19 i przyjęcie europejskiego paszportu szczepień ułatwią podróże i przyciągną urlopowiczów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wjechać do tych państw?
180 złotych – tyle trzeba było zapłacić lekarzowi, aby dał skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Z lekarzem nawet nie trzeba było rozmawiać, skierowanie w systemie pojawiało się tuż po opłaceniu teleporady.
Cały świat już ponad roku walczy z pandemią koronawirusa. Najskuteczniejszą obroną przed COVID-19 są szczepionki. Jedna z naszych widzek zapytała, czy szczepienie jest bezpieczne podczas karmienia piersią. Jej wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Osoby, które przyszły na szczepienie preparatem AstraZeneca w Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic w Chorzowie otrzymywały do podpisu specjalny dokument. Pacjenci musieli poświadczyć, że "świadomie biorą udział w eksperymencie medycznym". Sprawą już zajął się Rzecznik Praw Pacjenta.
Od 30 kwietnia na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać osoby w wieku 38 i 39 lat, czyli z roczników 1982 i 1983. Jak się zapisać na szczepienie i jak wygląda harmonogram rejestracji?
Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?
Wałbrzych prowadził obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Przyjęta przez radnych uchwała zakłada, że każdy pełnoletni mieszkaniec oraz osoba, która pracuje w Wałbrzychu musi się zaszczepić. Masowe wakcynacje mają się rozpocząć wraz z uwolnieniem rejestracji dla wszystkich roczników.
Niemalże wszędzie, gdzie jest to możliwe, pracownicy musieli się dostosować do wymogów pracy zdalnej. Ci którzy muszą stawiać się w miejscu pracy, mają jednak poważny dylemat. Adwokat Eliza Kuna radzi, jak postępować, w przypadku kwarantanny związanej z testem na koronawirusa.
Europosłowie są za tym, by wydawać zaświadczenia potwierdzające prawo do swobodnego podróżowania po Europie podczas pandemii. Paszporty szczepionkowe miałyby obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy.
Badania pokazują, że z powodu pandemii aż 1/3 z nas przestała odwiedzać gabinety dentystyczne. Czy przyczyną jest tylko strach przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2? Jak Polacy dbali o swoje zęby przed wybuchem pandemii? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Janem Nikodemem Perkiem, lekarzem stomatologiem.
Na szczepienie przeciw COVID-19 mogą już się rejestrować osoby urodzone w 1980 i 1981 r., czyli w wieku 40 i 41 lat. Jak się zarejestrować i przygotować na przyjęcie preparatu?
Od 1 maja - zgodnie z decyzją rządu - mamy powoli wracać do normalności. Uczniowie powrócą do szkół, powoli będą otwierały się galerie handlowe, siłownie czy restauracje. Czy to dobry moment na luzowanie obostrzeń? Czy przygotowany plan to właściwy kierunek? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Skuteczność szczepionki produkowanej przez BioNTech i Pfizera spada do 91 proc. po pół roku od jej podania. Tym samym, w ocenie Ugur Sahina, założyciela i właściciela jednej z firm, konieczne będzie podanie trzeciej dawki, aby podnieść jej skuteczność do 100 proc. Kiedy powinniśmy ją przyjąć?
Cezary Pazura jest już po szczepieniu przeciwko COVID-19. Ambasador kampanii #SzczepimySię przyjął właśnie drugą dawkę preparatu. Szczepienie odbyło się na Stadionie Narodowym. - Zwycięstwem każdego z nas jest to, że się podda szczepieniu - podkreślał aktor w rozmowie z TVN24.
Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawiono plan luzowania obostrzeń. Jak wygląda kalendarz? Szczegóły przedstawił premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.
Majówka zbliża się wielkimi krokami. Niestety z powodu pandemii możliwości podróżowania są bardzo ograniczone. Osoby, które mimo wszystko chcą wyjechać, muszą przedstawić odpowiednie zaświadczenie, że nie są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Które kraje tego wymagają? Jakie testy są akceptowane? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Maciejem Nykielem, ekspertem rynku turystycznego.
Polacy z utęsknieniem czekają na powrót do "normalności" i poprzedzające go luzowanie obostrzeń. Na najbliższej konferencji prasowej 28.04 poznamy kolejne decyzje rządu ws. restrykcji. O której odbędzie się spotkanie z mediami i jakich decyzji możemy się spodziewać?
Uczniowie wracają do szkół. Adam Niedzielski, minister zdrowia na antenie radia RMF FM poinformował, że tuż po majówce, 4 maja, dzieci z klas I-III ponownie zasiądą w szkolnych ławach. Jak będzie wyglądał ich powrót do szkół?
Naukowcy pracowali kompendium wiedzy na temat koronawirusa. W białej księdze klinicyści opisali swoje doświadczenia związane z COVID-19 oraz zawarli rekomendacje. Zauważyli m.in., że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ma skutki we wszystkich właściwie układach narządów, a powikłana zakrzepowo-zatorowe mogą wystąpić nawet do miesiąca po wyzdrowieniu.
Od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u ponad 23,6 tys. lekarzy i 61,6 tys. pielęgniarek, a także tysięcy położnych, ratowników medycznych, dentystów i farmaceutów. Tak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Dla wielu pracowników służby zdrowia koronawirus okazał się śmiertelny.