Parlament Europejski i Rada UE zamierzają podjąć negocjacje w sprawie wydawania certyfikatów szczepionkowych. Celem jest osiągnięcie porozumienia zanim rozpocznie się sezon urlopowy.
Czym jest certyfikat szczepionkowy?
Certyfikat szczepionkowy może mieć formę cyfrową lub papierową. Dokument będzie potwierdzał, że osoba, która go posiada, została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, niedawno uzyskała negatywny wynik testu lub jest ozdrowieńcem. Paszport szczepionkowy ma nam ułatwić podróżowanie po krajach Unii Europejskiej.
Jaką nazwę będzie miał dokument, który potocznie jest nazywany paszportem szczepionkowym? Europosłowie chcą, aby proponowany przez Komisję Europejską "cyfrowy zielony certyfikat" zamienić na "unijny certyfikat COVID-19".
Paszporty szczepionkowe a testy na COVID-19
Czy w związku z wprowadzeniem paszportów szczepionkowych obywatele UE będą mieli zagwarantowane darmowe testy na COVID-19? Takiego rozwiązania domagano się podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
Stanowisko polskiego rządu w sprawie certyfikatów szczepionkowych
Niektórym państwom bardziej niż innym zależy na tym, by certyfikaty szczepionkowe były wydawane jak najszybciej. Są to np. Hiszpania i Włochy, dla których zyski z turystyki w czasie sezonu mają szczególne znaczenie w budżecie. Jakie jest stanowisko polskiego rządu w sprawie paszportów szczepionkowych?
– Zasadami dotyczącymi ewentualnych paszportów, na które bardzo mocno naciskają państwa Europy Zachodniej i Europy Południowej będziemy zajmować się na Radzie Europejskiej. I pamiętajmy, że chodzi tu o wspólny interes wszystkich państw UE - powiedział Premier Mateusz Morawiecki w środę 29 kwietnia podczas konferencji w sprawie prac nad wspólnym unijnym systemem zaświadczeń dotyczących szczepień przeciw Covid-19.
– Tu, po naszej stronie, ostatecznych decyzji jeszcze nie ma. Ale zwracam uwagę na to, że to właśnie ze strony innych państw członkowskich może nastąpić bardzo jednoznaczna presja na wdrożenie pewnych rozwiązań – powiedział szef rządu.
Więcej na ten temat przeczytasz na TVN24
Zobacz wideo: Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw COVID-19? "Korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań"
Zobacz także:
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Źródło: TVN24