Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla osób z zakrzepicą? Odpowiada lekarz

Dzień Dobry TVN
Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstaZeneca została uznana za bezpieczną, to lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jej podanie sprzyja zakrzepicy. Czym właściwie jest choroba zakrzepowa? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny obawiać się szczepień? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem i położnikiem.

Zakrzepica - co to za choroba?

W ostatnich dniach bardzo dużo mówi się o szczepionce przeciw COVID-19 opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie i firmę AstraZeneca. Preparat miał zwiększać ryzyko wystąpienia niezwykle groźnej dla zdrowia życia i życia zakrzepicy. Po analizie wszystkich zgłoszonych przez lekarzy przypadków WHO i EMA (Europejska Agencja Leków) uznały, że szczepionka jest bezpieczna i może być dalej podawana. Czy jest bezpieczna także dla osób z zakrzepicą? U kogo choroba może się rozwinąć?

- Zagrożone są przede wszystkim osoby odwodnione, unieruchomione, np. po operacji oraz otyłe. Nie bez znaczenia są także mutacje genetyczne, na szczęście można je wykryć dzięki badaniu krwi. U tych osób COVID-19, a być może i samo szczepienie, może zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnych zakrzepów - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Maciej Jędrzejko, ginekolog i położnik.

Jak szczepionka podnosi to ryzyko?

- Ten mechanizm nie jest znany. Wiadomo, że szczepionka stymuluje nasze komórki do wytwarzania tzw. białka kolcowego wirusa, być może na tym etapie pojawiają się jakieś zaburzenia krzepnięcia. Ale na tę chwilę nie wiemy tego na pewno - przyznał specjalista.

Czy osoby zagrożone zakrzepicą powinny być szczepione?

Jednym z czynników, który sprzyja zakrzepicy, jest przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Czy kobiety, które ją przyjmują i zachorowały na COVID-19, powinny z niej zrezygnować?

- Jeśli infekcja ma łagodny przebieg, nie ma takiej potrzeby. Należy pamiętać, że antykoncepcja może być przyjmowana także leczniczo. W sytuacji, gdy kobieta przyjmuje ją np. z powodu krwotoków, a infekcja ma u niej ciężki przebieg, należy ją odstawić i zastosować inną formę leczenia - dodał ginekolog.

Czy osoby, które miały kiedyś epizod zakrzepowy, mogą zostać zaszczepione?

- Bardzo ważne jest, aby poinformowały o tym osobę, która będzie wykonywała szczepienie. Lekarz musi o tym wiedzieć. Być może zdecyduje o odłożeniu szczepienia i zleci dodatkowe badania lub odeśle do odpowiedniego specjalisty - mówił dr Jędrzejko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Pobyt w Wieliczce pomaga ozdrowieńcom. "Trening, który wykonują pod ziemią na powierzchni byłby poza ich zasięgiem"

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Premier: "Musimy walczyć o zdrowie i życie Polaków"

Czy jednostronne zapalenie płuc może oznaczać COVID-19? Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Autor: Katarzyna Oleksik

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości