Koronawirus

Pobyt w Wieliczce pomaga ozdrowieńcom. "Trening, który wykonują pod ziemią na powierzchni byłby poza ich zasięgiem"

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Pobyt w Wieliczce pomaga ozdrowieńcom. "Trening, który wykonują pod ziemią na powierzchni byłby poza ich zasięgiem"

Dzień Dobry TVN

Przechorowanie COVID-19 nie jest równoznaczne z powrotem do zdrowia. Wielu pacjentów po pokonaniu infekcji potrzebuje specjalistycznej pomocy i rehabilitacji. Turnusy, które pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy sprzed choroby odbywają się m.in. w Kopalni Soli "Wieliczka".

Jak pobyt w Wieliczce pomaga ozdrowieńcom?

Spora grupa pacjentów, także tych, którzy przeszli infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 łagodnie, odczuwa skutki choroby. Jedną z takich osób jest Dawid Pałka. - Po chorobie dalej dokuczał mi kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności. Nie byłem w stanie wnieść zakupów na drugie piętro - mówił w rozmowie z naszą reporterką. Na kurację w "Wieliczce" pan Dawid trafił przez przypadek. Za pierwszy tydzień zapłacił z własnej kieszeni, później za jego pobyt płacił już Narodowy Fundusz Zdrowia

Jak pobyt w Wieliczce pomaga ozdrowieńcom?

Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 w czasie pobytu w Wieliczce przechodzą pełną rehabilitację. Aby ułatwić im oddychanie oraz wzmocnić organizm - pod okiem fizjoterapeutów - wykonują ćwiczenia, które poprawiają wydolność organizmu oraz wzmacniają mięśnie oddechowe. Ich zakres oraz intensywność dobierane są do indywidualnych potrzeb i możliwości ozdrowieńca. Warto zaznaczyć, że trening, które wykonują pod ziemią na powierzchni byłby poza ich zasięgiem. Jak pomaga im pobyt w Wieliczce?

- Czynnikiem leczniczym jest specyficzny mikroklimat. Duże wysycenie powietrza chlorkiem sodu przyspiesza regenerację błon śluzowych dróg oddechowych, a także łagodzi stan zapalny. Dzięki wyższemu ciśnieniu atmosferycznemu pacjenci są też lepiej dotlenieni - mówiła Magdalena Irsmanbet, lekarz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Rząd ogłosi kolejne obostrzenia. Jak będzie wyglądał lockdown?

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Czy rząd rozważa otwarcie zapisów dla wszystkich obywateli?

Porusza się na wózku, bo COVID-19 odebrał jej siły. "Wcześniej byłam sprawna, jeździłam na rolkach"

Reporter: Izabela Kaczyńska
Co sądzisz o tym artykule?
68
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0