Chorowała na koronawirusa 4 miesiące. Wykryto u niej aż 18 mutacji COVID-19

model koronawirusa SARS-CoV-2
appledesign/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Dziennik "Izwiestija" opisał niezwykły przypadek 47-letniej Rosjanki. Lekarze wykryli u kobiety aż 18 wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. W ocenie badaczy powstanie tylu mutacji było możliwe tylko dlatego, że wirus bardzo długo znajdował się w mocno osłabionym organizmie kobiety.

18 mutacji koronawirusa u 47-latki

Przypadek ten dotyczył kobiety, u której wcześniej zdiagnozowano chłoniaka i która zakaziła się koronawirusem, przechodząc w szpitalu chemioterapię. Testy wykazały u niej obecność COVID-19 w kwietniu 2020 roku i dawały wyniki pozytywne aż do września.

Naukowcy zbadali genom koronawirusa w próbkach pacjenta, od którego najprawdopodobniej chora się zakaziła. W ten sposób zdołali prześledzić mutacje, które potem SARS-CoV-2 przechodził w jej organizmie. Dwie z 18 mutacji były takie same jak te, które wykryto wśród norek w Danii.

Rosyjski wariant COVID-19?

Zdaniem profesora uniwersytetu w Getyndze Konstantina Krutowskiego rosyjscy badacze udowodnili w tym przypadku, że duża liczba mutacji zachodzi w efekcie długiej obecności SARS-CoV-2 w jednym organizmie.

- Podobnie w przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa przypuszczano, że wirus mutował podczas długiej obecności w organizmie pacjenta z małą odpornością - wskazał Krutowski.

Naukowiec podkreślił, że nie można na podstawie jednego przypadku wyciągać wniosków dotyczących mutacji, która stałaby się rosyjskim wariantem wirusa podobnym do tego, jaki wykryto w Wielkiej Brytanii.

W Rosji dotąd zidentyfikowano jeden przypadek zakażenia "brytyjskim" szczepem koronawirusa, u pacjenta, który niedawno powrócił z Londynu. Rosja zawiesiła w grudniu 2020 r. połączenia lotnicze z Wielką Brytanią i we wtorek przedłużyła zakaz lotów do 1 lutego włącznie.

Noworodek zarażony koronawirusem. Zobacz historię leczenia w Dzień Dobry TVN:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Ruszyły testy nauczycieli i pracowników szkół na obecność COVID-19. "Jest sprawa, która budzi nasz niepokój i lęk"

Co najmniej 100 tysięcy osób zostało zaszczepionych poza kolejnością we Włoszech. Na liście m.in. politycy i księża

Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak dementują plotki na temat szczepień poza kolejnością: "Grzecznie czekamy"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości