Zoo szczepi zwierzęta przeciw COVID-19. "Naszą dewizą jest przede wszystkim nie wyrządzać szkody"

Zamyślony orangutan.
Arun Roisri/Getty Images
Źródło: Moment RF

Zoo z kalifornijskiego San Diego zaszczepiło swoje zwierzęta przeciwko COVID-19. Eksperymentalną szczepionkę opracowaną właśnie z myślą o zwierzętach - jako pierwsze - otrzymały orangutany oraz bonobo.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla zwierząt

Według "National Geographic" wśród zaszczepionych w minionym tygodniu znalazła się samica orangutana Karen. W 1994 roku jako pierwsza małpa na świecie przeszła operację na otwartym sercu. Karen wraz z trzema innymi orangutanami i pięcioma bonobo otrzymały w zoo po dwie dawki szczepionki opracowanej przez weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis.

- W całej mojej karierze nie miałam dostępu do eksperymentalnej szczepionki na tak wczesnym etapie, ani też tak przemożnej chęci, aby ją zastosować – cytuje amerykański magazyn "Nadine Lamberski", nadzorującą w zoo dział ochrony przyrody i dzikiej przyrody.

CBS News zwraca uwagę, że w styczniu osiem goryli w zoo było pierwszymi małpami człekokształtnymi na świecie, u których wykryto koronawirusa. Teraz dochodzą do siebie. Na całym świecie zakażone zostały również psy, koty, norki, tygrysy, lwy i przedstawiciele kilku innych gatunków zwierząt.

Czy COVID-19 jest groźny dla zwierząt?

Wielkie małpy człekokształtne są przedmiotem szczególnej troski ekologów. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zalicza wszystkie gatunki goryli do zagrożonych lub szczególnie zagrożonych, a podatność na choroby jest jednym z głównych niebezpieczeństw.

Eksperci ostrzegają, że jeśli ludzie nie podejmą kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, może on zniszczyć populacje goryli, szympansów, orangutanów i bonobo.

Zoetis rozpoczął prace nad szczepionką przeciwko COVID-19 dla psów i kotów po tym, kiedy ponad rok temu pierwszy pies uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa w Hong Kongu. Preparat uznano za bezpieczny i skuteczny, ale testy przeprowadzono tylko na psach i kotach.

Lamberski doszła do wniosku, że warto zaszczepić także małpy człekokształtne. Jej zdaniem nie doświadczyły niepożądanych reakcji i wkrótce będą poddane testom na obecność przeciwciał.

- To nie jest tak, że losowo wybieramy szczepionkę i dajemy ją nowemu gatunkowi. Wiąże się z tym wiele przemyśleń i badań; jakie jest ryzyko zrobienia tego oraz ryzyko, jeśli się tego nie zrobi. Naszą dewizą jest przede wszystkim nie wyrządzać szkody – wyjaśniała cytowana przez "National Geographic" Lamberski.

Czy zwierzęta przenoszą koronawirusa?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Zmiany w programie szczepień - są nowe terminy podania drugiej dawki. "Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta"

Shiba Inu - opis rasy i pielęgnacja. Jaki mają charakter te psy?

Psy Lady Gagi odnalezione. Na posterunek przyprowadziła je "anonimowa kobieta"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości