Shiba Inu - opis rasy i pielęgnacja. Jaki mają charakter te psy?

Shiba Inu – mały pies z Japonii

Shiba Inu to rasa psów pochodząca z górzystych terenów Japonii. Legenda głosi, że czworonogi te miały być połączeniem kota ze smokiem! Niezwykle inteligentne i pewne siebie zwierzęta początkowo wykorzystywane były do płoszenia ptactwa, z czasem zostały udomowione. Choć na pierwszy rzut oka są ciche i spokoje, ich wychowanie jest nie lada wyzwaniem. O usposobieniu tej rasy opowiedziała nam Beata Reinke wraz z córką.

Shiba Inu - charakter i usposobienie

Shiba Inu to rasa, która w ostatnim czasie stała się bardzo modna. Futrzane pieski, które często pojawiają się w memach, niestety nie są tak proste do okiełznania, jak może nam się wydawać. Shiba to przede wszystkim pies niezależny, pewny siebie, który bez względu na sytuację lubi postawić na swoim. Odpowiednie wychowanie i praca z czworonogiem sprawia, że z czasem staje się wiernym towarzyszem oraz oddanym domownikiem.

- Shiba nie należy do najłatwiejszych psów. Trzeba dużo dyscypliny i konsekwencji. Jest bardzo nieufny w stosunku do obcych, ale jednocześnie jest psem do towarzystwa i tutaj trzeba wiedzieć, że jest to pies kanapowy, czasem milusiński - powiedziała Beata Reinke.

Choć Inu niechętnie okazuje swoje uczucia możecie być pewni, że darzy was ogromną miłością i jest przywiązany do rodziny. To, co wyróżnia Shiba na tle innych psów to wewnętrzny spokój i umiejętność szybkiego dostosowania się do sytuacji. Ta rasa nie zaskoczy was głośnym szczekaniem czy agresją. Cisza to ich drugie imię, zatem pies ten nie jest uciążliwy dla sąsiadów. Nawet pod nieobecność właścicieli nie niszczy mebli, tylko świadomie wypełnia sobie wolny czas.

Ponadto psy te posiadają niezwykle wyostrzone zmysły, są inteligentne, szybko się uczą. Uwaga na leniuchów, jeżeli nie lubicie aktywności, ten pies nie jest dla was. Shiba potrzebuje dużo zabawy i sportu, gdyż ruch pozwala mu rozładować energię i zaspokoić naturalne instynkty. Niestety ich silny zmysł łowiecki przyczynia się także do skłonności do ucieczek. Inu, który uparcie podąża za swoim tropem, często nie słucha polecań właściciela.

- Jak każde inne zwierzę potrzebuje ruchu. Tę aktywność musimy budować powoli. To jest biegacz i zawsze znajdzie powód do ucieczki i wyszuka szczelinę, przez którą potrafi się wymknąć - dodała.

Shiba Inu - pielęgnacja

Shiba Inu jest rasą dość łatwą jeśli chodzi o pielęgnację. Psy te naturalnie są czyste i bezwonne. Godzinami potrafią wylizywać swoje futro, dlatego tak istotne jest, aby kąpiele wykonywać maksymalnie trzy razy w roku, by nie wysuszać skóry i sierści naszego pupila. Ponadto właściciel powinien zadbać o czystość uszu, odpowiednią długość pazurów praz stan zębów. Z powodu gęstego i obficie wypadającego delikatnego podszerstka, pielęgnacja Shiby koncentruje się na regularnym szczotkowaniu sierści.

Shiba linieje raz w roku i nie jest to krótki okres, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. Trzeba codziennie pielęgnować psa i dokładnie go wyczesywać. Włos nie jest jednak trudny w utrzymaniu, nie czepia się mebli

- dodała.

Shiba Inu – dla kogo?

Każdy pies to wielki obowiązek i ogromna odpowiedzialność. Zanim zdecydujecie się na wybór rasy, warto wgłębić się w charakterystykę danego psa. Shiba Inu to przyjaciel rodziny o wysokich zdolnościach adaptacyjnych. Mimo wszystko nie nadaje się do małych dzieci, gdyż ma niski próg bólu.

- Nie jest to pies dla rodzin z niemowlakami. Shiba jest bardzo zazdrosny, potrzebuje naszej adoracji, ciągłych pieszczot. On się tego domaga, ceni sobie niezależność - powiedziała.

Zwierzak ten pasuje do osób, które cenią sobie przyjaźń z psem, ale jednocześnie są w stanie zaakceptować ich niezależność. Inu to wielki indywidualista, który nie zawsze bywa posłuszny, ma tendencję do dominacji i wykazuje silny instynkt łowiecki.

Shiba Inu – mały pies z Japonii. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Wybraliście najlepsze memy dekady. Na liście Lech Wałęsa, Pieseł i Grumpy Cat, ale pierwsze miejsce jest tylko jedno!

Co zrobić, gdy nasz pies gryzie? Zaklinacz psów: "Problemy wynikają ze złego traktowania, czasami z braku komunikacji"

Nie masz jak wyprowadzić czworonoga, bo jesteś na kwarantannie? Akcja "Pies w koronie!" rozwiąże ten problem

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Bartek Bandoła

podziel się:

Pozostałe wiadomości