Czy 10 stycznia dzieci wrócą do szkół? Minister zdrowia podaje najbardziej prawdopodobny scenariusz

nauka zdalna
Czy 10 stycznia dzieci wrócą do szkół?
Źródło: Klaus Vedfelt/Getty Images
W związku z narastającą pandemią koronawirusa od 20 grudnia 2021 r. uczniowie mają naukę zdalną. Do szkolnych ławek, zgodnie z planem, wrócą 10 stycznia. Jednak w Polsce nadal notuje się wzrost nowych zakażeń koronawirusem, dlatego minister zdrowia nie wyklucza wprowadzenia kolejnych restrykcji. Czy data powrotu nauki stacjonarnej jest zagrożona?

Nauka zdalna do 10 stycznia 2022 r.

Zgodnie w rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone od 20 grudnia do niedzieli 9 stycznia 2022 r. W miejsce nauki stacjonarnej wprowadzono zdalną. Do nauki stacjonarnej dzieci wrócą planowo 10 stycznia. Czy ten termin jest aktualny? Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek 3 stycznia o 6 422 nowych zakażeniach koronawirusem. Z kolej wiceszef resortu Waldemar Kraska przekazał, że zmarło kolejnych 9 osób z COVID-19.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Jeśli trend wzrostu nowych zakażeń koronawirusem się utrzyma, zdaniem ministra Niedzielskiego w środę lub w piątek mogą zapaść decyzje o wprowadzeniu kolejnych restrykcji. Czy w związku z tym powrót dzieci do szkół 10 stycznia jest zagrożony?

Czy 10 stycznia dzieci wrócą do szkół?

Minister zdrowia przypomniał, że "od początku priorytetem polityki rządu jest utrzymanie jak najdłużej szkolnictwa stacjonarnego". - Widzimy wyraźnie, jakie są negatywne skutki nauczania zdalnego niestety na oddziałach psychiatrii dziecięcej – dodał Adam Niedzielski. - Z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem i premierem robimy wszystko, aby te decyzje odkładać. Ale z drugiej strony decyzja o nauce zdalnej, którą podjęliśmy w połowie grudnia, powoduje zakłócenie w stabilności nauki – przyznał. Jak powiedział, "najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powrót dzieci do szkół". Zaznaczył jednak, że dane o nowych zakażeń koronawirusem z ostatnich trzech dni są niepokojące. - Zobaczymy, co zadzieje się do środy – mówił. Zapowiedział, że jeśli trend wzrostu nowych zakażeń koronawirusem się utrzyma, w środę lub w piątek mogą zapaść decyzje o wprowadzeniu kolejnych restrykcji.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia
Źródło: Dzień Dobry TVN

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli

Dopytywany, czy nauczyciele będą podlegać obowiązkowym szczepieniom, szef resortu zdrowia stwierdził, że "według jego punktu widzenia nauczyciele powinni podlegać temu obowiązkowi". Wyraził przy tym nadzieję, że decyzja premiera będzie przychylna jego stanowisku.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości