Newsy

Wzrost zakażeń COVID-19. Możliwe zaostrzenie restrykcji

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
wiadomosci.gazeta.pl/tvn24.pl/PAP

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że brane jest pod uwagę zaostrzenie restrykcji. Kiedy ma zapaść decyzja? O jakich ewentualnych obostrzeniach mowa?

Wysoki poziom zakażeń koronawirusem

Pandemia koronawirusa wciąż się rozprzestrzenia. Adam Niedzielski w programie "Poranne Rozmowy" w RMF FM przekazał, że 2 stycznia w Polsce odnotowano 6422 zakażenia. W związku z tym zapowiedziane zostało, że możliwe będzie zaostrzenie restrykcji.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Mam nadzieję, że te trzy dni to nie jest początek omikrona, bo mamy wysoki poziom zakażeń. Frapująca jest też liczba zajętych łóżek, czyli ok. 20 tys. Jeśli w tych warunkach wystartujemy z kolejną falą, to jest to scenariusz katastroficzny - ocenił minister zdrowia.

Jego zdaniem dane nie są wynikiem sylwestra ani świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz wideo: Omikron co o nim wiemy?

Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?Źródło: Dzień Dobry TVN
Co badacze wiedzą o nowym wariancie koronawirusa?

Zaostrzenie restrykcji w Polsce

Jak zaznaczył minister zdrowia w rozmowie z RMF, brane jest pod uwagę zaostrzenie restrykcji. - Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu, że mamy kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu łóżek na poziomie 20 tys., będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające. Kolejnych decyzji możemy się spodziewać w środę (5 stycznia) lub w piątek (7 stycznia) - przekazał Adam Niedzielski i dodał, że "ewentualne restrykcje mogą dotyczyć np. zamykania galerii handlowych".

Jak mówił rzecznik rządu 5 stycznia w Programie I Polskiego Radia: "Spodziewam się, że będziemy szli w kierunku utrzymania aktualnych obostrzeń, natomiast analiza dzisiejszych danych pozwoli na to, aby ostatecznie taką decyzję zatwierdzić". O godzinie 11:15, w środę, 5 stycznia, zbierze się w tej sprawie zespół zarządzania kryzysowego. Dodał, że "niezbędna będzie jeszcze mocniejsza kontrola przez inspekcję sanitarną, policję". 

Po konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 5 stycznia, Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział: "jeżeli mielibyśmy argumenty, że zwiększona liczba zakażeń w ostatnich dniach to zmiana trendu, wówczas będą podejmowane decyzje o kolejnych zaostrzeniach. Natomiast na tę chwilę takich decyzji nie ma. Jeżeli mielibyśmy argumenty, które mówią o tym, że jednak jest to zmiana trendu – a ta rzeczywistość bywa dynamiczna – to oczywiście takie decyzje o kolejnych zaostrzeniach będą podejmowane. Natomiast na tę chwilę takich decyzji nie ma" – powiedział szef MZ.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl/tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/x-news

Pozostałe wiadomości