Ogromny wzrost zakażeń w Polsce. Minister Zdrowia: "Omikron stał się faktem". Co z feriami?

Wzrost zakażeń w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Źródło: Player.pl
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zwołał konferencję, aby podać najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Okazuje się, że w środę 19 stycznia 2022 r. padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń

Zgodnie z najnowszymi danami w Polsce ostatniej doby przybyło 30 586 nowych zakażeń. - To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartek fali – ogłosił minister zdrowia, a następnie dodał: Wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tysięcy to też praktycznie podwojenie względem zeszłego tygodnia. (...) Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procent.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Adam Niedzielski uważa, że "w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tysięcy zakażeń. To sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej".

Dane zakażeń w Polsce - środa 19 stycznia 2022 r.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, ta sytuacja wymaga specjalnych kroków. - Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej - powiedział minister. Zaapelował do pracodawców, by "w miarę możliwości praca zdalna stała się standardem". Pytany o zdalne nauczanie i ferie Adam Niedzielski odpowiedział:

- Wchodzimy w okres ferii. Dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym, a co się będzie działo po feriach to zdecydujemy w miarę analizy bieżącej sytuacji epidemicznej. A co z wyjazdami na zimowiska zorganizowane poza granicami w Polsce? - Jeżeli chodzi o kwestie certyfikatu covidowego dla dzieci, jesteśmy w kontakcie EMA (Europejska Agencja Leków). Chodzi o dopuszczenie trzeciej dawki dla dzieci. Decyzja będzie podejmowana przez EMA 24 stycznia.

Minister zdrowia odniósł się też do pytań dotyczących zwiększania obostrzeń. - Cały czas obowiązują. Wszyscy widzimy, że egzekucja przestrzegania tych norm pozostawia wiele do życzenia. Dlatego z taką atencją czekamy na uchwalenie ustawy. W tej chwili nie jest sztuką obniżyć limit z 30 do 20 procent, tylko dostarczenie takiej konstrukcji prawnej, która nie będzie budziła wątpliwości. - stwierdził. Póki co nie ma planów dotyczących zmian, które miałyby wpływ na przebieg ferii.

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości