Ogromny wzrost zakażeń w Polsce. Minister Zdrowia: "Omikron stał się faktem". Co z feriami?

Wzrost zakażeń w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Źródło: Player.pl
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zwołał konferencję, aby podać najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Okazuje się, że w środę 19 stycznia 2022 r. padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń

Zgodnie z najnowszymi danami w Polsce ostatniej doby przybyło 30 586 nowych zakażeń. - To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartek fali – ogłosił minister zdrowia, a następnie dodał: Wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tysięcy to też praktycznie podwojenie względem zeszłego tygodnia. (...) Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procent.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Teraz oglądasz
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Teraz oglądasz
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Teraz oglądasz
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Teraz oglądasz

Adam Niedzielski uważa, że "w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tysięcy zakażeń. To sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej".

Dane zakażeń w Polsce - środa 19 stycznia 2022 r.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, ta sytuacja wymaga specjalnych kroków. - Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej - powiedział minister. Zaapelował do pracodawców, by "w miarę możliwości praca zdalna stała się standardem". Pytany o zdalne nauczanie i ferie Adam Niedzielski odpowiedział:

- Wchodzimy w okres ferii. Dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym, a co się będzie działo po feriach to zdecydujemy w miarę analizy bieżącej sytuacji epidemicznej. A co z wyjazdami na zimowiska zorganizowane poza granicami w Polsce? - Jeżeli chodzi o kwestie certyfikatu covidowego dla dzieci, jesteśmy w kontakcie EMA (Europejska Agencja Leków). Chodzi o dopuszczenie trzeciej dawki dla dzieci. Decyzja będzie podejmowana przez EMA 24 stycznia.

Minister zdrowia odniósł się też do pytań dotyczących zwiększania obostrzeń. - Cały czas obowiązują. Wszyscy widzimy, że egzekucja przestrzegania tych norm pozostawia wiele do życzenia. Dlatego z taką atencją czekamy na uchwalenie ustawy. W tej chwili nie jest sztuką obniżyć limit z 30 do 20 procent, tylko dostarczenie takiej konstrukcji prawnej, która nie będzie budziła wątpliwości. - stwierdził. Póki co nie ma planów dotyczących zmian, które miałyby wpływ na przebieg ferii.

Zobacz także: