Koronawirus w Polsce. Padł nowy rekord zakażeń COVID-19

Maseczki ochronne
Koronawirus w Polsce: Waldemar Kraska o nowych zakażeniach
Źródło: Bloomberg Creative/Getty Images
Waldemar Kraska podał, że padł nowy rekord zakażeń w Polsce, poprzedni miał miejsce w kwietniu 2021 roku, który wynosił 6 796 zakażeń i 429 zgonów. Wiceminister przyznał, że eksperci spodziewają się szybkiego rozwoju V fali pandemii. Ile wynosi najnowsza liczba zakażeń?

Koronawirus w Polsce - padł nowy rekord zakażeń

Nowy rekord wynosi 36 665 nowych zakażeń koronawirusem. Dominującym wariantem staje się omikron - co czwarty test wskazuje na nowa odmiana wirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 248 osób. 20 stycznia wykryto 32 835 nowych zakażeń, a z powodu zarażenia zmarło 78 osób. Z powodu SARS-CoV-2 przy współistnieniu innych chorób zmarło 237 osób. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, na antenie Radia Plus: "Kwarantanna będzie skrócona. Dzisiaj minister zdrowia ogłosi decyzję w tej sprawie". 

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Ministerstwo zdrowia chce, aby w konkretnej grupie wiekowej był obowiązek wizyty u lekarza. Jak podał w czwartek (20 stycznia) minister Adam Niedzielski: "W piątek przedstawimy pakiet trzech projektów. Będziemy chcieli zwiększyć powszechność testowania. Pracujemy nad tym, żeby była taka możliwość w każdej aptece". 

Minister zdrowia o planach związanych z V falą pandemii

Jak podał Adam Niedzielski, obecnie realizuje się scenariusz, w którym dziennie notuje się 30 tysięcy nowych zakażeń. Jest to jedna z gorszych wersji scenariusza, jak podsumował: "Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM (dystans — dezynfekcja — maseczki). Sytuacja robi się trudna". Według ministra zdrowia kluczową kwestią, która będzie miała konkretny wpływ na podejmowane decyzje, będzie nie sama ilość zakażeń, a to, ile z odnotowanych przypadków będzie trzeba poddać hospitalizacji. 

Ministerstwo Zdrowia dysponuje 3 scenariuszami rozwoju piątej fali pandemii, według których im większa dynamika zakażeń, tym szybciej fala się zakończy. Szczyt prognozowany jest na przełom stycznia i lutego, a jej wygaszanie na luty. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości