Koronawirus nie daje za wygraną. Rekordowy wzrost infekcji w USA, zakażony prezydent Brazylii. Co z Europą?

koronawirus
Constantine Johnny/Getty Images

Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.

Koronawirus w USA - rekordowy wzrost zakażeń

W Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem. W ostatnich 24 godzinach stwierdzono rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys . Eksperci podkreślają, że wirus SARS CoV-2 nieoczekiwanie rozprzestrzenia się szybko wśród ludzi młodych.

Rekordowe ilości ponad 10 tys. zakażeń stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Kalifornii oraz w Teksasie. Do tej pory najwyższy dzienny przyrost infekcji w USA był w stanie Nowy Jork, gdy 10 kwietnia stwierdzono 12 847 nowych przypadków.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore w ciągu ostatniej doby w całych USA zanotowano ponad 1100 nowych zgonów. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi 131 362.

Jak zauważył "New York Times", liczba nowych przypadków zakażenia rośnie szybko. Tylko od 26 czerwca zwiększyła się o pół miliona. W ostatnim tygodniu sięgała średnio blisko 50 tys. nowych przypadków dziennie - dwukrotnie więcej niż w połowie czerwca.

Czołowi urzędnicy ds. zdrowia są coraz bardziej zaniepokojeni.

Nikt z nas tak naprawdę nie spodziewał się, że wirus tak znacznie rozprzestrzeni się w grupie wiekowej od 18 do 35 lat

- przyznała dr Deborah L. Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Gazeta tłumaczy to zarażaniem się ludzi w barach, restauracjach i biurach, które niedawno zostały ponownie otwarte.

Pozwalając się zarażać z powodu ryzykownego zachowania jesteś częścią przenoszenia pandemii

- argumentował dr Anthony S. Fauci, uważany za czołowego w Ameryce eksperta od chorób zakaźnych.

Koronawirus w Serbii - godzina policyjna

Z uwagi na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział ponowne wprowadzenie godziny policyjnej na weekend. Decyzja, czy będzie ona obowiązywać w całym kraju, ma być ogłoszona później.

W stolicy kraju, Belgradzie, szpitale są już pełne chorych. Prezydent określił sytuację epidemiczną jako "alarmującą" i "krytyczną".

W ciągu ostatniej doby zmarło w Serbii z powodu koronawirusa 13 osób, a potwierdzonych zostało 299 zakażeń. Łącznie od początku pandemii odnotowano w tym kraju 16 719 przypadków i 330 zgonów.

Serbia przeszła od najostrzejszych przepisów o kwarantannie do prawie całkowitego otwarcia się na początku maja. Mecze piłki nożnej i tenisa rozgrywano przy zatłoczonych trybunach, a wybory odbyły się 21 czerwca pomimo ostrzeżeń ekspertów, że masowe spotkania bez dystansu społecznego mogą doprowadzić do nowej fali zachorowań.

Licząca 620 tys. mieszkańców Czarnogóra była pierwszym krajem europejskim, który ogłosił, że jest wolny od koronawirusa. Jednak ostatnio odnotowała kolejny wzrost liczby zakażeń.

Koronawirus w Bułgarii - nadzwyczajny stan epidemiczny

W Bułgarii poinformowano o 174 nowych przypadkach zakażenia, w tym 86 w Sofii. Liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa zbliża się 6 tys. W ciągu ostatniej doby zmarły cztery osoby; łącznie od początku epidemii potwierdzono tam 250 zgonów. Od wybuchu epidemii zakażonych zostało 460 pracowników medycznych, w tym ośmiu w ciągu ostatniej doby.

Jeśli dobowy przyrost zakażonych koronawirusem przekroczy 200 osób, drastycznie zaostrzymy środki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa przed dalszym rozprzestrzenianiem się Covid-19

- zapowiedział minister zdrowia Bułgarii Kirił Ananiew. Dzień wcześniej ogłosił przedłużenie nadzwyczajnego stanu epidemicznego do 31 lipca.

Koronawirus w Izraelu - dymisja w ministerstwie zdrowia

Dyrektorka ds. zdrowia publicznego w izraelskim ministerstwie zdrowia, Sigal Sadecki, ogłosiła swoją rezygnację, krytykując postępowanie rządu w związku z epidemią. Opisała też chaotyczne i nieskuteczne podejście do rozwiązywania kryzysu.

Izrael zmierza w niebezpieczne miejsce

- ostrzegła Sigal Sadecki.

W wyniku narzuconej w kwietniu ogólnokrajowej kwarantanny w Izraelu udało się spłaszczyć krzywą zakażeń do około 20 nowych przypadków na dobę w maju. Jednak od czasu ponownego otwarcia szkół i wielu firm dwa miesiące temu liczba infekcji wzrosła, osiągając ponad 1 tys. dziennie w ubiegłym tygodniu. Liczba aktywnych przypadków jest najwyższa od wybuchu pandemii i wynosi ponad 11 tys.

Zamieszkany przez 9 mln osób Izrael zgłosił dotychczas ponad 31 tys. przypadków koronawirusa i 338 zgonów.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zakażony koronawirusem

Według agencji AFP granica 3 mln zakażeń została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. W całym regionie zanotowano 3 023 813 przypadki infekcji oraz 139 999 zgonów.

Krajem najbardziej dotkniętym pandemią jest Brazylia, gdzie poinformowano o 1 668 589 zakażeniach od jej wybuchu oraz o 66 741 przypadkach śmiertelnych.

Koronawirusem zakaził się prezydent tego kraju Jair Bolsonaro, który często bagatelizował zagrożenie związane z Covid-19. Wielokrotnie podważał konieczność wprowadzania obostrzeń w związku z pandemią.

Zaczęło się w niedzielę, wtedy towarzyszyło mi złe samopoczucie, które pogorszyło się w poniedziałek. Czułem się zmęczony, miałem bóle mięśni i 38 stopni gorączki. Mój lekarz stwierdził, że te objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Chociaż płuca miałem czyste, to zespół medyczny zdecydował o podaniu mi leków, po których poczułem się lepiej. Teraz czuję się dobrze, zupełnie normalnie

mówił prezydent Bolsonaro w rozmowie z dziennikarzami:

x-news

Zobacz też:

Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków. Jak spędzimy tegoroczne wakacje?

Polacy odreagowują izolację. Wiceminister zdrowia ostrzega: "Koronawirus jest wśród nas"

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus może przenosić się na większe odległości, niż przewidywano. Apel do WHO o zmianę zaleceń

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości