Każdego dnia dowiadujemy się o kolejny przypadkach zakażeń koronawirusem. Także wśród polskich sportowców. Wielu z nich udało się jednak wygrać z Covid-19. O kim mowa?
Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.
Dopłaty do czynszów dla osób, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa. Dofinansowanie maksymalnie ma wynosić 1500 zł. Będzie wypłacane w transzach przez pół roku. Taki jest plan rządu. Jakie kryteria trzeba będzie spełnić, żeby skorzystać z takiej pomocy?
Na tę decyzję od dawna czekali uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach. Zajęcia będą odbywały się w salach lekcyjnych. Taką informację przekazał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak będzie wyglądała nauka? Jakie są wytyczne dotyczące higieny? Czy uczniowie będą musieli nosić maseczki?
W 2020 r. wzrosła liczba mężczyzn, którzy skorzystali z urlopu ojcowskiego i zasiłku tacierzyńskiego. Skąd ta zmiana? Może być za nią odpowiedzialna pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku pracy. Którzy ojcowie najczęściej decydowali się na pozostanie w domu?
Przepisy dotyczące noszenia maseczek ochronnych zamierza w trybie pilnym doprecyzować Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu osoby prowadzące sklepy, będą miały prawo odmówić obsługi klientów, którzy się do tego nie stosują. Resort przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa zasłanianie nosa i ust to obowiązek, a dla jego nieprzestrzegania nie ma wytłumaczenia.
Koronawirus nie odpuszcza, wręcz przeciwnie, codziennie słyszymy o rekordowym wzroście zakażeń. Dlatego nadal powinniśmy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, także w czasie wakacyjnych wojaży. Wiele osób wybiera się w letnie podróże korzystając z transportu publicznego. Jakie zasady obowiązują w autobusach, tramwajach, metrze i pociągach? Kto kontroluje ich przestrzeganie?
We wtorek padł kolejny rekord - jak podało Ministerstwo Zdrowia, odnotowano 680 nowych zakażeń koronawirusem. Z danych wynika więc, że epidemia nie słabnie. Skąd ten wzrost? Co zamierza z tym zrobić Ministerstwo Zdrowia?
- Jeszcze w tym miesiącu wprowadzimy normę prawną, która pozwoli nie obsługiwać w sklepach osób, które nie mają maseczki - zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Przekazał też, że rząd rozważa wprowadzanie dodatkowych restrykcji w 28 powiatach z dużą liczbą zakażeń.
W najbliższym czasie mają zostać przedstawione nowe rekomendacje dotyczące wesel. Powodem decyzji są ogniska koronawirusa, które wybuchają właśnie na tego typu uroczystościach. - Wesela są zbyt duże - czasem trzykrotnie większe niż nasze rekomendacje, są tam starsi ludzie. Jest tam naprawdę kompletny brak dystansowania - stwierdził szef GIS, Jarosław Pinkas.
Wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce rodzi pytanie - czy we wrześniu dzieci będą mogły bez strachu wrócić do szkół? Na ten temat wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w poniedziałek był gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Kontrole dotyczące przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa przez klientów i personel sklepów zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zamierza rekomendować także rejestrację wesel, która pomoże w przeprowadzaniu dochodzeń epidemicznych. Na czym będzie polegała?
Jeśli ktoś planuje wyjazd na Ukrainę, musi się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Tamtejszy rząd umieścił Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku koronawirusa. Osoby wjeżdżające z naszego muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Podobnie jak ci, którzy dwa tygodnie przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywali na terytorium Polski. Kto nie będzie objęty ukraińską kwarantanną?
Policja i inne organy państwowe mają sprawdzać, czy Polacy i przebywający w naszym kraju cudzoziemcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa i narzuconych limitów, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych. Rzecznik rządu, Piotr Müller wskazał, że weryfikacja obejmie m.in. sklepy, restauracje i kina.
Pandemia koronawirusa nie ustaje. W piątek 31 lipca odnotowano kolejny dobowy rekord, jeśli chodzi o liczbą zarażonych osób. Statystyki są niepokojące m.in. dla województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie potwierdzono tam laboratoryjnie już 790 przypadków Covid-19.
Bryan Cranston z „Breaking Bad” przeszedł COVID-19. 64-latek po wyzdrowieniu zdecydował się na oddanie osocza, które pomaga w walce z chorobą. Aktor wezwał swoich fanów do kontynuowania kwarantanny, dystansowania się i noszenia masek w miejscach publicznych.
W życie weszła ustawa o dodatku solidarnościowym wprowadzona w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Zasiłek w wysokości 1400 zł będzie przysługiwał osobom bezrobotnym. Jakie są warunki przyznawania świadczenia, kto może się o nie starać i do kiedy trzeba złożyć wniosek?
Nie żyje owczarek niemiecki, który był pierwszym w USA psem z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Należący do rodziny z Long Island czworonóg zaczął mieć problemy z oddychaniem w połowie kwietnia. Niestety, nie udało się go uratować.
Od wybuchu pandemii koronawirusa wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki z domu. Część firm stwierdziła, że taki system się sprawdza, dlatego planuje wykorzystywanie go także w przyszłości. Ministerstwo Rodziny przygotowuje właśnie zmiany przepisów, które na stałe uregulują zasady pracy zdalnej. Na czym będzie polegać nowelizacja kodeksu pracy?
Koronawirus cały czas jest groźny. 615 - tyle nowych przypadków zostało potwierdzonych ostatniej doby w Polsce. To najwięcej od początku epidemii. Łączna liczba zakażonych w naszym kraju osiągnęła tym samym ponad 45 tysięcy, a 1709 osób zmarło. Jaka będzie reakcja Ministerstwa Zdrowia?
Koronawirus na całym świecie nie daje za wygraną. Kolejne dni przynoszą informacje o nowych, rekordowych zakażeniach, także w Polsce. Końca epidemii więc nie widać. Co więcej, niewykluczony jest jej powrót w większej skali. W związku z tym rząd mówi o możliwym wznowieniu niektórych obostrzeń. Czy będą tak duże, jak w marcu i kwietniu?
Jeden z postów Madonny na Instagramie został zablokowany, ponieważ gwiazda miała rozpowszechniać w nim nieprawdziwe informacje na temat koronawirusa. Piosenkarka przekazała fragment wideo, w którym jedna z lekarek chwali chydrochlorochinę jako cudowne lekarstwo na Covid-19. Wokalistka opatrzyła wpis kontrowersyjnym komentarzem.
Osoby, które pracują na umowę-zlecenie, mogą wystąpić o postojowe. Wniosek o świadczenie został uruchomiony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dokument można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie. Sprawdź, jak to zrobić i kto może z niego skorzystać.
Nową listę państw, do których można podróżować samolotem z Polski opublikowała Rada Ministrów. Do wykazu dodano kolejnych 10 krajów, które nie były objęte poprzednim rozporządzeniem. Rząd podtrzymał zakaz lotów z naszego kraju do Portugalii i Szwecji.
Kontrole na weselach - takiego rozwiązania nie wyklucza wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. A wszystko to z powodu pojawiających się coraz częściej na tych imprezach ognisk koronawirusa. - Ktoś powinien egzekwować przestrzeganie limitu 150 osób na weselach, inspektorzy sanitarni, ewentualnie policja – stwierdził.
Epidemia trwa, chociaż widząc obrazki z całej Polski można odnieść wrażenie, że niektórzy dawno o niej zapomnieli. Są jednak pewne obostrzenia i zasady, o których pamiętać nadal trzeba. Jakie?
Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto sprawdzić obowiązujące na danym terenie przepisy. W większości krajów Europy obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zakrywanie ust i nosa wymagane jest najczęściej w sklepach i transporcie zbiorowym. Co ważne, zasady mogą się różnić nawet na terenie jednego kraju, a za ich lekceważenie grożą grzywny.
Rząd, znosząc obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, od 6 czerwca zezwolił na organizację wesel do 150 osób. Teraz okazuje się, że to właśnie te imprezy stają się źródłem zakażeń, głównie w Małopolsce. Niektóre ośrodki w ogóle nie stosują się do wytycznych sanitarnych, a inne obciążają młodą parę dodatkowymi kosztami. Czy w tej sytuacji organizowanie wesel to dobry pomysł? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Gajek - przedstawicielką Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej i dr. Ernestem Kucharem – specjalistą chorób zakaźnych.
Pomysłowość oszustów nie zna granic. Była metoda na wnuczka, niedawno pojawił się sposób na fałszywe vouchery turystyczne, a teraz jest trick "na kwarantannę". Upodobali go sobie złodzieje tożsamości. Imiona, nazwiska i adresy swoich ofiar sprawcy poznają podsłuchując kanały policyjne, gdy funkcjonariusze odwiedzają osoby przebywające w izolacji. Sprawdź, jak się nie dać nabrać "na sanepid".
U pracownicy jednego z przedszkoli w Poznaniu wykryto koronawirusa. Jak informuje portal TVN24.pl, placówka została zamknięta, a 100 osób znajduje się na kwarantannie.