Transport publiczny w czasie pandemii. "Ważne jest ograniczenie zagęszczenia pasażerów"

pasażerowie, autobus
Hero Images / GettyImages.com

Koronawirus nie odpuszcza, wręcz przeciwnie, codziennie słyszymy o rekordowym wzroście zakażeń. Dlatego nadal powinniśmy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, także w czasie wakacyjnych wojaży. Wiele osób wybiera się w letnie podróże korzystając z transportu publicznego. Jakie zasady obowiązują w autobusach, tramwajach, metrze i pociągach? Kto kontroluje ich przestrzeganie?

Komunikacja miejska w czasie pandemii

Według przepisów związanych z koronawirusem wagon metra może być zapełniony w połowie. Także w pozostałych środkach transportu - tramwajach i autobusach - limit pasażerów nie może zostać przekroczony.

W jaki sposób kontroluje się liczbę osób, które wchodzą do pojazdu?

Zapełnienie pociągów metra sprawdzamy za pomocą monitoringu. Na bieżąco widzimy sytuację

- powiedziała rzeczniczka stołecznego metra, Anna Bartoń.

Nie ma problemów, jeśli chodzi o zapełnienie pociągów

- podkreśliła rzeczniczka.

W autobusach i tramwajach to, czy limit pasażerów nie został przekroczony, kontrolują kierowcy i motorniczy.

Maseczki w komunikacji miejskiej

Podczas podróży komunikacją miejską pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos. Kto kontroluje, czy mają maseczki? W metrze zajmuje się tym policja oraz straż miejska.

W pozostałych środkach transportu - tramwajach i autobusach - kierowcy i motorniczy powinni zwracać uwagę na to, czy pasażerowie przestrzegają tego obowiązku.

Podróż pociągiem w czasie pandemii

Podczas podróży pociągiem ryzyko transmisji COVID-19 od zakażonego pasażera wiąże się nie tylko z odległością od niego, ale także z czasem spędzonym w jego obecności. Tak wynika z analiz danych szybkich kolei w Chinach.

Przy godzinnej jeździe pociągiem w tym samym rzędzie siedzeń, odległość ponad jednego metra od chorego powinna chronić przed ryzykiem.

Ale już przy dwugodzinnym kontakcie nawet 2,5 metra może być niewystarczające – opisują naukowcy z University of Southampton (Wielka Brytania) na łamach pisma „Clinical Infectious Diseases”.

Nasze badanie pokazuje, że choć istnieje podniesione ryzyko transmisji COVID-19 w pociągach, zajmowane miejsce oraz czas podróży w odniesieniu do kontaktu z zainfekowaną osobą mogą oznaczać dużą różnicę w zagrożeniu. Wyniki sugerują, że w czasie pandemii COVID-19 ważne jest ograniczenie zagęszczenia pasażerów , a także promowanie osobistej higieny , stosowanie zasłon na twarzy i być może pomiary temperatury przed wsiadaniem do pociągu

- mówi kierujący badaniem dr Shengjie Lai.

"Znudziły mi się maseczki". Policja w Międzyzdrojach upominała plażowiczów, którzy nie stosują się do zasad bezpieczeństwa. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Wesela z nowymi obostrzeniami? Główny Inspektor Sanitarny przedstawi rekomendacje

Kiedy powrót do szkół? Jest wypowiedź ministra zdrowia

Ekspert: "W tym roku bezwzględnie wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości