Czas pandemii, szczególnie wtedy, gdy wszyscy musieliśmy zostać w domach, był trudny dla każdego z nas. Niezwykle ciężkie były to chwile dla osób starszych, które nierzadko są samotne, a koronawirus całkowicie uniemożliwił im bezpośrednie kontakty z innymi. Właśnie z myślą o nich powstał Telefon Wsparcia dla Seniorów. Ta jedyna w swoim rodzaju akcja nadal jest bardzo potrzebna. Stoją za nią dwie niezwykłe kobiety - Janina Piwowarczyk i Ewa Kulisz, z którymi rozmawialiśmy w naszym programie.
Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wstrzymał testy kliniczne szczepionki na koronawirusa. Powodem decyzji firmy są skutki uboczne wywołane przez preparat.
Jak co roku lekarze zalecają szczepienia na grypę, jednak teraz - ze względu na pandemię koronawirusa - zainteresowanie Polaków przekroczyło wszelkie oczekiwania. Niektórzy farmaceuci w ubiegłym tygodniu sprzedali tyle szczepionek, ile w ciągu całego zeszłego roku. Czy wystarczy ich dla wszystkich? Czy w związku z koronawirusem grypa będzie groźniejsza? O tym rozmawialiśmy pulmonologiem, prof. Tadeuszem Zielonką.
Wszedł na teren szkoły w Koluszkach i kazał uczniom zdejmować maseczki. Mężczyzna był wulgarny wobec nauczycieli i się awanturował. Ze szkoły wyprowadziła go policja. Okazało się, że to ojciec jednego z uczących się w szkole dzieci.
Maseczki na dobre wpisały się w naszą codzienność. Ze względu na pandemię ich noszenie jest obowiązkowe m.in. w kościołach, sklepach i środkach publicznego transportu. Czy jeśli nie zasłaniamy nosa i ust może nam grozić kara? Wątpliwości rozwiewał w naszym programie Marcin Wojciński, radca prawny.
Koronawirus w kolejnej szkole. Zakażona jest 11-letnia uczennica jednej z suwalskich podstawówek. W związku z tym cała klasa uczy się zdalnie, bo uczniowie trafili na kwarantannę. Zostały nią objęci także ich rodziny - w sumie to 107 osób. Minister edukacji podkreśla, że w trybie zdalnym, jak i mieszanym pracuje zaledwie 0,01 proc. z 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Koronawirus nieodwracalnie zniszczył mu płuca do tego stopnia, że konieczny był przeszczep. Zabieg u 45-letniego pacjenta został przeprowadzony w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja się udała - mężczyzna we wtorek ma opuścić szpital o własnych siłach.
Bon turystyczny powstał, by umożliwić wyjazd na wakacje wielu rodzinom oraz wesprzeć polską branżę turystyczną. Niestety okazuje się, że wielu uprawnionych do świadczenia ma problemy z jego odebraniem. Polska Organizacja Turystyczna otrzymała w tej sprawie ponad 20 tys. odwołań.
Małgosia Manthey na początku września, po ponad 50 dniach spędzonych na kwarantannie, mogła pójść do szkoły. Było to możliwe dzięki nowemu rozporządzeniu, które dotyczyło zasad trwania kwarantanny i izolacji. Zakłada ono m.in., że przy braku objawów Covid-19 dana osoba nie musi robić testów, by zwolniono ją z domowego odosobnienia. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?
Lot z Gdańska do Kalamaty w Grecji został wstrzymany. Powód? Jedna z obecnych na pokładzie kobiet przyznała, że ma koronawirusa. Pozostali pasażerowie - około 100 osób - po wypełnieniu kart lokalizacyjnych musieli wrócić do domów.
Koronawirus w Gdyni. Uczeń IV LO jest zakażony koronawirusem. Na kwarantannę trafili nauczyciele, uczniowie i ich rodziny.
W walce z koronawirusem sięgamy po różne środki. Nie zawsze są one jednak efektywne. Badacze z Florydy odkryli właśnie, że zyskujące na popularności przyłbice i maski z zaworami nie stanowią skutecznej ochrony. Czym należy je zastąpić?
Możliwość zwiedzania grupowego w muzeach i prowadzenia zajęć stacjonarnych na uczelniach, szczególne zasady dla bibliotek oraz organizatorów imprez w zagrożonych koronawirusem strefach. To tylko niektóre aktualizacje wytycznych, które przygotowało ministerstwo kultury. Co jeszcze się zmienia?
Jak poinformowała ostrołęcka prokuratura, kobieta pojechała na zakupy do sąsiedniego powiatu pomimo pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa. Grozi jej kara pozbawienia wolności.
Zaledwie kilka dni temu światło dzienne ujrzał zwiastun najnowszej części przygód Batmana, a już wiadomo, że jego światowa premiera zostanie przesunięta. Wszystko za sprawą panującej epidemii koronawirusa i podanej przez Warner Bros. informacji, że u członka ekipy filmowej zdiagnozowano chorobę. Teraz media ujawniają, że to właśnie Robert Pattinson przyniósł wirusa na plan produkcji.
Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, podczas czwartkowej konferencji przedstawił strategię Ministerstwa Zdrowia przeciwdziałania zakażeniom koronawirusa. Jakie zmiany zostaną wprowadzone tej jesieni i które obostrzenia będą obowiązywać bez zmian?
Wrześniowy powrót dzieci do szkół w dobie pandemii koronawirusa zrodził u rodziców wiele pytań. Widzowie zadawali je za pośrednictwem naszego fanpage’a, a najczęściej pytali o maseczki, możliwość zarażenia i o objawy choroby u dzieci. Dr hab. Ernest Kuchar w programie Dzień Dobry TVN odpowiedział na nurtujące kwestie związane z COVID-19.
Z powodu epidemii zaczyna obowiązywać zakaz przylotu do Polski z 44 państw. Osoby, które planują powrót do kraju, muszą więc liczyć się z dużymi utrudnieniami lub dwutygodniową kwarantanną. Co powinny zrobić? Czy przysługują im jakieś rekompensaty finansowe? Wyjaśniał to Eryk Bogdas, adwokat, który reprezentuje pasażerów w sporach przeciwko przewoźnikom lotniczym.
Nie wynik testu na koronawirusa, ale lekarz w trakcie teleporady zdecyduje o zakończeniu kwarantanny. Takie rozwiązanie zakłada zmiana przepisów. Nowe regulacje przygotowuje resort zdrowia. Co na to lekarze?
Medycy ze stanu Rio de Janeiro w południowo-wschodniej Brazylii potwierdzili we wtorek trwające przez pięć miesięcy zakażenie koronawirusem. Kobieta nie została ponownie zainfekowana, ale przez 152 dni nie pozbyła się ze swojego organizmu SARS-CoV-2.
Blisko 300 kuracjuszy z uzdrowiska w Ciechocinku zostało objętych kwarantanną. - Najgorsze było siedzenie w pokoju. Całkowita izolacja. Wszystko wysiadło, zesztywniały nogi – opowiada jedna z pacjentek.
W jednej z krakowskich szkół rodzice otrzymali do podpisu oświadczenia o świadomości ryzyka i zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem. Według MEN praktyki te są nielegalne. - Podpisane takiego oświadczenie przez rodzica jest bezskuteczne - stwierdził resort.
We wtorek, 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. Placówki oświaty – które w związku z epidemią koronawirusa od połowy marca do końca czerwca prowadziły kształcenie na odległość – wracają do stacjonarnego nauczania. W akcji wspierania szkół w profilaktyce COVID-19 bierze udział Państwowa Straż Pożarna.
Jedna ze szkół podstawowych w Rudzie Śląskiej rozpocznie rok szkolny od nauki zdalnej. Prezydent miasta Grażyna Dziedzic poinformowała, że wszyscy nauczyciele placówki wraz z rodzinami zostali objęci kwarantanną.
To już koniec wakacji. Właśnie - w cieniu pandemii - rozpoczął się nowy rok szkolny. Czy uczniowie i pracownicy placówek będą bezpieczni? Aby uchronić ich przed wzrostem zakażeń koronawirusem MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Jeszcze inny pomysł mają organizacje pozarządowe. Na czym on polega - wyjaśniał Wojtek Gawlik z Fundacji Edu-Klaster, jeden z pomysłodawców edukacji w szkolnych bańkach.
Historia lubi się powtarzać. W czasach Zimnej Wojny państwa prześcigały się w podróżach w przestrzeni kosmicznej, zaś dziś walczą o to, kto pierwszy odkryje skuteczną szczepionkę na Covid-19. Rosjanie twierdzą, że są już w posiadaniu takiego środka. Czy to prawda? O opinię zapytaliśmy wirusologa, prof. Włodzimierza Guta.
Planowałeś podróż do Węgier? Niestety musisz ją przełożyć. Od 1 września w kraju obowiązywać będą nowe przepisy. Jakie obostrzenia powracają?
Aktualnie obowiązuje zakaz lotów do 43 krajów. Od 2 września rząd planuje wprowadzić zakaz przylotów z 46 państw. Na liście znalazły się także Hiszpania i Francja.
Nowy rok szkolny rozpocznie się już za kilka dni. Wciąż trwają dyskusje na temat wprowadzenia obowiązku zakrywania nosa i ust przez uczniów i nauczycieli w placówkach szkolnych. Minister Piontkowski podczas wywiadu radiowego wyjaśnił, jakie jest stanowisko resortu w tej sprawie.
W związku z niepewną sytuacją związaną z koronawirusem i możliwością zamknięcia placówek szkolnych zdecydowano, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 20 września. Informację przekazała minister rodziny Marlena Maląg podczas konferencji prasowej.