Jurek Owsiak za pośrednictwem Facebooka poinformował, że on i jego żona poddali się testom na koronawirusa. "Wynik jest pozytywny" - napisał twórca WOŚP. Zaapelował do obiorców: "Nie bagatelizujcie nawet najmniejszych objawów".
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wywołuje niepokój u ludzi na całym świecie. Niekiedy u ciężarnych kobiet jest on spotęgowany. Hormony buzują, a dodatkowo pojawia się obawa przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jak sobie z nią poradzić?
Żyjemy w czasach, gdy najmniejszym nawet kichnięciem narażamy się na podejrzliwe spojrzenia, z których łatwo wyczytać pytanie - "koronawirus?!". Frustracja i strach spowodowały nowe zjawisko - falę hejtu wobec osób, które są zakażone. Nienawistne komentarze i spojrzenia spotykają nawet lekarzy, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z chorymi, bo ratują im życie. O zjawisku hejtu mówiła Ewa Kowalska, która doświadczyła go, gdy razem z rodziną zaczęła chorować oraz dr Tomasz Karauda, który leczy osoby zarażone wirusem.
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Szef resortu przedstawił plany walki z koronawirusem, a także odpowiedział na pytanie o tegoroczne obchody Uroczystości Wszystkich Świętych.
W ubiegły weekend odbyły się najbezpieczniejsze targi w Polsce. Na Antycovid Expo zaprezentowano produkty i rozwiązania, które mogą zapewnić odpowiednią ochronę pracowników oraz członków rodziny. Co można było tam znaleźć?
Maja Ostaszewska nie pojawiła się ostatnio na Warsaw Film Festival ani na obchodach rocznicy przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Nie grała również w teatrze. Powodem nieobecności aktorki był koronawirus, o którym poinformowała w emocjonalnym wpisie w swoich mediach społecznościowych.
Ludzie od kilku miesięcy stresują się pandemią. Zastanawiają się, czy ich pieniądze w bankach są bezpieczne. W kwietniu plotki doprowadziły do panicznego wyciągania gotówki z bankomatów. Czy teraz sytuacja się powtarza? Czy pieniądze na kontach bankowych są bezpieczne? Jak pandemia może wpłynąć na lokaty? W naszym programie wyjaśniał to ekonomista Ignacy Morawski.
Koronawirus pozostaje aktywny na ludzkiej skórze przez dziewięć godzin, czyli prawie pięć razy dłużej niż wirus grypy. Badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Kioto wykazało również konieczność częstego mycia rąk w celu zwalczania pandemii Covid-19.
Emeryci drżą w obawie przed tragicznymi skutkami koronawirusa. Martwią się, że w przyszłym roku nie otrzymają obiecywanych pieniędzy z trzynastek i czternastek. Czy ich obawy są słuszne?
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannę. Wicepremier miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Na kwarantannie jest również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstanie na Stadionie Narodowym. Będzie mieścił 500 łóżek, w tym 50 OIOM-owych - zapowiada szef KPRM Michał Dworczyk. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego stworzenia kolejnych takich szpitali.
Od 19 października obowiązują obostrzenia związane z nasilającą się epidemią koronawirusa. W strefie czerwonej wesela są zakazane, a w strefie żółtej maksymalnie 20 osób może się bawić bez tańców. Co w takiej sytuacji mają robić państwo młodzi? Czy branża przetrwa kolejne restrykcje? O tym rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną oraz Martyną Gabriel, organizatorką i dekoratorką wesel.
Jak postępować, gdy zaobserwujemy u siebie objawy typowe dla zakażenia koronawirusem? Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, co zrobić i gdzie się zgłosić.
Z dnia na dzień przypadków zakażenia koronawirusem przybywa. Sytuacja robi się poważna. W Małopolsce lekarze muszą podejmować decyzję o tym, kto zostanie podłączony do respiratora, a kto nie.
Sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz trudniejsza. Druga fala zakażeń spowodowała, że w szpitalach brakuje miejsc dla pacjentów. Brakuje także respiratorów.
Pandemia koronawirusa trwa. Jak to znosimy? Według psychologa niepewność i niewiedza o tym, co będzie dalej w kluczowych aspektach życia, budzi lęk. U wielu osób towarzyszy temu poczucie braku nadziei na powrót do normalności. Jak sobie poradzić w trudnej sytuacji i gdzie szukać pomocy?
Z dnia na dzień przybywa kolejnych zakażonych. Lekarze alarmują, że służba zdrowia jest na granicy wytrzymałości. Zmęczenie, brak wystarczającej ilości personelu i ogólny chaos. Jak wygląda to ze strony pacjenta? Szczegóły opisała Dorota Masłowska, której córka choruje na COVID-19, a ona sama podejrzewa u siebie zakażenie.
Statystyki dotyczące zarażeń koronawirusem stale rosną. Wiadomo, że choroba dociera także do najmłodszych. Co chwilę dowiadujemy się o kolejnych nauczycielach i uczniach zakażonych COVID-19. Czy boicie się posyłać dziecko do szkoły i czy podstawówki powinny przejść na nauczanie zdalne?
Uwaga! Zasłoń usta i nos - przypominają alerty RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła wiadomości SMS z informacją o planowanym objęciu danego powiatu żółtą lub czerwoną strefą epidemiczną.
Światowa Organizacja Zdrowia wydała opinię o preparatach stosowanych w walce z epidemią koronawirusa. Okazuje się, że lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga zakażonym COVID-19 wrócić do zdrowia. Zaprzecza to badaniom prowadzonym w USA.
W związku z nasilającą się pandemią koronawirusa niemiecki rząd zaktualizował listę "stref ryzyka". Po raz pierwszy znalazły się na niej polskie województwa. Sprawdź, co grozi za niepodporządkowanie się przepisom.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w czwartek nową listę żółtych i czerwonych stref. Jak od dziś będzie wyglądało nasze życie? O tym opowiedział nam dr Mariusz Sokołowski, ekspert ds. bezpieczeństwa, były rzecznik Komendanta Głównego Policji.
Media non stop alarmują nas kolejnymi doniesieniami dotyczącymi koronawirusa. Co jednak z tych informacji rozumieją dzieci? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje może mieć ich nieprzepracowany strach dla sfery emocjonalnej. Podpowiadamy zatem, jak rozmawiać z najmłodszymi na temat COVID-19.
Szkoły ponadpodstawowe i szkoły wyższe, które znajdują się w strefie żółtej przechodzą w tryb nauczania hybrydowego, a w strefie czerwonej na naukę zdalną. Stanie się tak od soboty, 17 października br. Przypominamy na czym polegają oba systemy. Czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Koronawirus zbiera coraz większe żniwo. Do grupy zakażonych osób dołączyła właśnie Alżbeta Lenska, a także jej mąż, Rafał Cieszyński. Informacją aktorka podzieliła się w mediach społecznościowych. Jak się czują?
Jak będzie wyglądała praca szkół w systemie mieszanym? Szczegóły dotyczące ogólnych zasad przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według rzeczniczki resortu, decyzja dotycząca ograniczenia ich funkcjonowania jest niezwykle trudna.
8099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. W związku z rosnącą falą zakażeń rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Co ze szkołami?
Australijscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, z którego wynika, że koronawirus może przetrwać na banknotach, telefonach i innych przedmiotach do 28 dni. Takie informacje mogą niepokoić, dlatego o komentarz do nich poprosiliśmy chemika, prof. Marcina Drąga.
W ramach walki z pandemią koronawirusa w części Francji od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna - od godz. 21 do 6 następnego dnia. Zostaną nią objęte m.in. Paryż, Marsylia, Tuluza i Montpellier. Decyzja prezydenta Emmanuela Macrona spotkała się głównie z negatywnym przyjęciem - zarzuty wysuwają politycy i przedsiębiorcy.
Czy szkoły są gotowe na zdalne nauczanie? Część uczniów apeluje do polskiego rządu o podjęcie działań mających na celu ochronę szkół przed pandemią, w tym o zawieszenie zajęć stacjonarnych, przejście na "tryb hybrydowy" czy przynajmniej zaostrzenie przepisów sanitarnych w szkołach.