Do wtorku 10 listopada br. obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Tak zakłada rozporządzenie Rady Ministrów, które właśnie weszło w życie. Lista obejmuje m.in. Stany Zjednoczone, Czarnogórę i Izrael. Nie ma na niej krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy.
Branża gastronomiczna, rozrywkowa i fitness oraz sprzedaż detaliczna mocno ucierpiały na obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Na ich wsparcie w kryzysie rząd zamierza przeznaczyć 1,8 mld zł. Przedsiębiorcy z tych branż mogą liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad.
Koronawirus, który towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal się rozprzestrzenia. Chorych przybywa na całym świecie, także w Polsce. Coraz więcej jest wątpliwości związanych z COVID-19. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy utraty węchu. Czy zawsze oznacza zakażenie?
Z powodu lockdownu wywołanego pandemią koronawirusa wiele firm przystąpiło do tarczy antykryzysowej, która umożliwiła m.in. obniżenie wymiaru czasu pracy i co się z tym wiążę - także pensji pracownikom. Najmocniej na tym ucierpiały kobiety, które w czasie pandemii przeszły na zwolnienie lekarskie albo urlop macierzyński.
Mimo że za oknem coraz zimniej, wiele osób nadal korzysta z rowerów. Część z nich wybiera jednoślad, aby nie narażać się na zakażenie, do którego może dojść w środkach transportu miejskiego. Pojawia się więc pytanie, czy jadąc na rowerze, należy mieć maseczkę na twarzy? Czy są miejsca, gdzie osłony nie są obowiązkowe?
Całkowita utrata węchu i smaku są obecnie uznawane przez lekarzy za jedne z charakterystycznych i podstawowych objawów koronawirusa. Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców symptomy te występują u 4 na 5 osób z pozytywnym wynikiem testu. Jak objawy opisują pacjenci? Temat ten poruszył Norbert Wrzesiński, fizjoterapeuta, który od marca nie odzyskał całkowicie smaku i powonienia.
Dorota Szelągowska poinformowała o zakażeniu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wielu fanów życzy jej zdrowia, ale znaleźli się i tacy, którzy stwierdzili, że chorowanie na Covid-19 stało się teraz dla gwiazd modne.
Jesień rządzi się własnymi prawami. To właśnie o tej porze roku łapiemy infekcje. Pojawiają się katar, gorączka, pociąganie nosem. W dobie pandemii zaczynamy również zastanawiać się, czy to zwykłe przeziębienie, czy może zakaziliśmy się koronawirusem? Czy gorączka covidova różni się od tej nam znanej?
Do 8 listopada w całej Polsce klasy IV-VIII i wszystkie w szkołach ponadpodstawowych będą się uczyły zdalnie. Zdaniem ministra edukacji, najbardziej poszkodowani z tego powodu są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych, których czekają egzaminy. Dlatego resort planuje dostosować wymagania do sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa.
Od czwartku 15 października w godzinach 10:00-12:00 obowiązują godziny dla seniorów. W najbliższy poniedziałek, 26 października zostaną wprowadzone zmiany przepisów w tej sprawie. Rząd wprowadził pewien wyjątek.
Pandemia wciąż nie daje za wygraną, a powracające obostrzenia dały się już we znaki tym, którzy na co dzień żyją z dala od swoich bliskich. W najgorszej sytuacji znalazły osoby będące w Domach Pomocy Społecznej oraz szpitalach czy klinikach. Agata Kowalska swojej mamy nie może przytulić od początku pandemii. Nam opowiedziała historię, która na zawsze zmieniła jej życie.
Koronawirus na całym świecie nie daje za wygraną. Problemami wywołanymi przez pandemię zaniepokojony jest także Święty Mikołaj. Czy w związku z tym warto być w tym roku grzecznym? Jak zapewnia Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi, pomimo okoliczności przygotowania idą świetnie.
Lekarze i Regionalne Centra Krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców o oddawanie krwi, ponieważ znajdujące się w niej osocze może pomóc chorym na Covid-19. O tym, jakie warunki trzeba spełniać, by to zrobić i gdzie się zgłosić mówili dr Paweł Grzesiowski i Dorota Gardias.
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i były piłkarz Zbigniew Boniek o zakażeniu koronawirusem poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na początku pandemii na Covid-19 zachorowała także jego rodzina.
Cała Polska od soboty stała się strefą czerwoną. Restauracje, kawiarnie i bary - przez najbliższe dwa tygodnie - wydają dania tylko na wynos. Od poniedziałku w szkołach podstawowych od 4 klasy nauka odbywa się zdalnie. Jakie jeszcze obostrzenia nas obowiązują?
Parlament pracuje nad tzw. ustawą covidową. Niektórzy publicyści uważają, że jej zapisy wydają się być niepokojące, ponieważ mogą zmuszać do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Czy rzeczywiście należy się w nich doszukiwać takiego obowiązku? O komentarz poprosiliśmy adwokat, Elizę Kunę.
Koronawirus nie traci na sile. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 13 tys. 628 zakażonych. W ciągu doby zmarło 179 osób - najwięcej od początku epidemii. Według WHO, świat znalazł się w krytycznym punkcie. Żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jakie kary grożą w innych krajach? Sprawdź, gdzie można za to nawet trafić do więzienia.
Od 12 października uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych uczą się w trybie zdalnym. Teraz dołączą do nich uczniowie klas 4-8. Ma to na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem, ale wiąże się z ponownym zamknięciem dzieci w domach. Jak mają sobie z tym problemem poradzić? Co oznacza dla nich brak spotkań z rówieśnikami? Na ten temat rozmawialiśmy z Tatianą Mindewicz-Puacz – psychoterapeutką oraz Agnieszką Stążką-Gawrysiak - autorką książki "Self-Regulation. Szkolne wyzwania".
Zdaniem niektórych osób, COVID-19 nie różni się wiele od zwykłej grypy. Czy faktycznie obie choroby są do siebie podobne? Jak mają się do siebie w statystykach? Na czym polegają różnice? To wyjaśniał w naszym programie Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki.
Koronawirus nie daje za wygraną. Zakażenie stwierdzono już u ponad 39 mln ludzi. Zdaniem szefa WHO, obecnie świat znajduje się w krytycznym punkcie pandemii. W których krajach wirus jest szczególnie niebezpieczny?
Ze względu na szybki przyrost zakażeń koronawirusem, polski rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Na konferencji przestawił je premier, Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ograniczenia zaczną obowiązywać od soboty.
Każdego dnia w mediach pojawiają się kolejne informacje dotyczące koronawirusa. Od najbliższych również słyszymy ciągłe rady. Które z wiadomości są prawdziwe? W rozmowie z Dorotą Wellman na najważniejsze pytania odpowiedział rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Zbigniew Gaciong.
Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo trudna. Brakuje miejsc w szpitalach, o czym na bieżąco informują media. Jak w tym wszystkim radzą sobie oddziały pediatrii? I co zrobić, jeśli nasze dziecko musi skorzystać ze specjalistycznej pomocy? Jak się zachować, jeśli ma się koronawirusa? Na najczęściej zadawanie przez widzów pytania odpowiedział nasz gość, pediatra Aneta Górska-Kot.
Nie żyje zastępczyni komendanta Komisariatu Policji Poznań-Północ. Komisarz Renata Pawłowicz trzy razy przechodziła test na koronawirusa. Wszystkie dały wynik negatywny. Kobieta miała 54 lata.
Radosław Majdan został zakażony koronawirusem. Sandra Hajduk przekazała niepokojące wiadomości. "Radek Majdan znalazł się w szpitalu" - poinformowała. Menadżer sportowca wydał oświadczenie w sprawie stanu zdrowia męża Małgorzaty Rozenek-Majdan.
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Tradycyjnie 1 i 2 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. W tym roku jednak zmagamy się z drugą falą pandemii koronawirusa i powinniśmy ograniczać przebywanie w zatłoczonych miejscach. Jak możemy uczcić te święta z zachowaniem dbałości o własne zdrowie? O tym mówił ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.
Maryla Rodowicz przekazuje niepokojące wieści. COVID-19 coraz bardziej się rozprzestrzenia. Liczba zakażonych w ciągu jednej doby w Polsce przekroczyła już 10 tys. osób. Teraz do tej grupy dołączyła również artystka. 74-letnia gwiazda ogłosiła, że jest zarażona koronawirusem. Jaki jest jej stan zdrowia?
Ponad 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Polsce. Przeprowadzono blisko 60 tys. testów. Pandemia przybiera na sile, dlatego coraz więcej osób zastanawia się lub będzie musiała wykonać test. Czy można zrobić go w domu? Jak przygotować się do pobrania? W naszym programie wyjaśniała to Ewelina Hallmann, diagnosta laboratoryjny z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.
Pandemia koronawirusa trwa. W Polsce obecnie rejestrowanych jest już ponad 10 tys. zakażeń dziennie. Jak długo osoby zakażone mogą transmitować wirusa?
Rząd planuje dodatkowe rygory związane z rosnąca liczbą zachorowań na koronawirusa. Decyzje w tej sprawie będą zapadały w weekend albo od początku przyszłego tygodnia. Jedna z nich dotyczy zdalnego nauczania. Czy będzie kolejny lockdown? Co z zamknięciem cmentarzy na Wszystkich Świętych?