Jak długo zarażają osoby z objawami COVID-19? Naukowcy mają odpowiedź

Chora kobieta leży w łóżku
Justin Paget/Getty Images
Źródło: Digital Vision

Pandemia koronawirusa trwa. W Polsce obecnie rejestrowanych jest już ponad 10 tys. zakażeń dziennie. Jak długo osoby zakażone mogą transmitować wirusa?

Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.

Koronawirus - jak długo zakaża?

Naukowcy z Naukowcy z Oregon Health & Science University (OHSU) przejrzeli 77 badań, aby określić, jak długo zakażone koronawirusem osoby zakażają innych. 59 z uwzględnionych badań nich było opublikowanych w recenzowanych pismach.

Według analizy opisanej na łamach pisma "Infection Control and Hospital Epidemiology" osoby z łagodnymi objawami zarażają nie dłużej niż ok. 10 dni, a przechodzące chorobę ciężko - nawet do 20 dni.

Mimo, że ludzie mogą przekazywać wirusa przez dłuższy czas, badania, które przeanalizowaliśmy pokazały, że żywy wirus wskazujący na zakażalność był wykrywany tylko do 9 dni u ludzi z łagodnymi objawami

- podkreśla prof. Monica Sikka z OHSU.

Rezultaty te zgadzają się z obecnymi zaleceniami amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention odnośnie czasu, jaki zainfekowane osoby powinny spędzić w izolacji - zwracają uwagę autorzy.

Wykrycie wirusowego RNA może nie być skorelowane z zakażalnością, ponieważ odstępne dane na temat kultur wirusowych wskazują na krótszy czas rozprzestrzeniania wirusa. Potrzebne są dodatkowe dane, aby określić czas przekazywania aktywnego wirusa i skutki dla ryzyka transmisji choroby

- twierdzą autorzy opracowania.

Choć pozytywne wyniki testów opartych na metodzie PCR mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, dane odnośnie wirusowych kultur wskazują, że wirus jest zwykle aktywny krócej

- dodają.

Koronawirus - jak długo jest aktywny?

Natomiast prof. Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powiedziała, że wirus SARS-CoV-2 jeszcze nie jest do końca poznany i wciąż trwają badania dotyczące m.in. tego, jak długo może się on utrzymywać w środowisku i być wciąż zdolnym do zakażania.

Opublikowane ostatnio badania wskazują, że SARS-CoV-2 może utrzymać swą zakaźność na banknotach i telefonach komórkowych nawet do 28 dni. Koronawirus potrafi przetrwać na dłoniach do 9 godzin, a więc 5 razy dłużej niż w przypadku wirusa grypy. Dlatego mycie i dezynfekcja rąk są tak kluczowe dla zatrzymania transmisji wirusa

– zaznaczyła profesor.

Wiadomo, że do zakażeń dochodzi drogą kropelkową, ale najnowsze badania wyraźnie wskazują, że zakazić się można nie tylko przy bezpośrednim, bliskim kontakcie, ale też na dalszą odległość, gdyż wirus obecny jest w wydychanym aerozolu podczas mówienia czy śpiewania. Stąd prawidłowe noszenie maseczek jest tak istotne w zapobieganiu zakażeniu.

Prof. Szuster-Ciesielska podkreśliła, że wirusy były, są i będą, a niektóre na dobre zagościły w populacji człowieka, jak np. wirusy grypy, odry, czy różyczki - z tymi wirusami można walczyć za pomocą szczepień.

Zobacz też:

Test na koronawirusa. Gdzie go wykonać i jak się przygotować do badania?

Najnowsze badania: Niemowlę karmione butelką spożywa miliony cząsteczek mikroplastiku

Jak przetrwać COVID-19 w domu? "Pulsoksymetr może bardzo pomóc w diagnozie, nawet przez telefon"

Zobacz wideo: COVID-19. Kiedy wezwać karetkę?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie