Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 2 listopada obowiązują nowe, uproszczone zasady kierowania na kwarantannę. Informacja o izolacji może zostać przekazana ustnie. Co to oznacza? O nowych zasadach opowiedział nam adwokat Rafał Wyziński.
Mimo że pandemia trwa od kilku miesięcy i naukowcy prześcigają się w badaniach, dzięki którym uzyskujemy coraz więcej informacji na temat koronawirusa, to jednak jest jeszcze wiele wątpliwości. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło leków, w które warto się zaopatrzyć w razie zarażenia się koronawirusem.
Liczba osób chorych na koronawirusa wciąż rośnie. Przekroczyliśmy już 20 tys. zakażeń dziennie i nie wydaje się, by miało być lepiej. Obecnie, żeby znaleźć dla kolejnych zarażonych COVID-19 szpitalne łóżka, coraz częściej odwoływane są planowane wcześniej operacje i zabiegi. Problemem jest nie tylko brak łóżek czy respiratorów, ale też lekarzy oraz pielęgniarek. Jak sobie z tym radzić?
Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa nieodłącznym gadżetem stała się osłona na usta i nos w postaci maseczki, przyłbicy czy chusty. Jedni decydują się na wyroby już gotowe, a ci bardziej kreatywni tworzą je sami. Do tych ostatnich zaliczają się panowie pracujący na złomowisku w Tłuszczu, których maski są naprawdę wyjątkowe. Mógł się o tym przekonać nasz reporter, Robert Stockinger.
Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na niebezpieczeństwo w dobie koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by nie wychodzili z domu. Podczas godzin dla seniorów mogą w sklepach nie spotykać się z innymi klientami, mimo to wiele starszych osób w obawie o swoje zdrowie, unika opuszczania domu. Zastanówmy się więc, czy ktoś mieszkający obok nas nie potrzebuje pomocy, czy choćby zrobienia zakupów. Namawiała do tego nasza najlepsza młociarka Anita Włodarczyk.
Małgorzata Potocka ma wyjątkowo trudny czas. Jedna z tancerek występujących w jej teatrze została zakażona COVID-19. Podczas jednego ze spotkań z szefową, nieświadomie zaraziła ją koronawirusem. Potocka wyjątkowo ciężko znosi chorobę.
Radosław Majdan zaraził się koronawirusem na początku października. Jak twierdzi, nie wie w jaki sposób mogło dojść do tego zakażenia. - Potwornie mnie osłabił. Do tego stopnia, że nie byłem w stanie wejść pod prysznic i się wykąpać – wyjaśnia były reprezentant Polski w piłce nożnej.
Mimo że koronawirus towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal jest sporo wątpliwości związanych z patogenem. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło przeprowadzenia testu.
Choć pandemia koronawirusa trwa praktycznie od początku tego roku, nie wynaleziono jeszcze leku ani antidotum na tę chorobę. Dlaczego wciąż ich nie ma, kiedy możemy się ich spodziewać i czy w ogóle powstaną? Odpowiada biolog molekularny, Steve Liebich.
Na Podlasiu na 55 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 wszystkie były zajęte. Takie dane zamieszczono na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. To pierwsza taka sytuacja w Polsce od początku epidemii koronawirusa.
Media społecznościowe obiegła informacja, że 20 dzieci ma zostać wypisanych z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, aby zwolnić łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem. Najmłodszy z pacjentów ma 10 lat. - Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób - poinformowała Sylwia Matych.
Kraje, w których rządzą kobiety, do tej pory najlepiej radziły sobie z pandemią. W Nowej Zelandii i Tajwanie została w zasadzie opanowana. Finlandia, Niemcy czy Norwegia, kiedy przyszła druga fala, organizacyjnie wydają się zdecydowanie lepiej na nią przygotowane. Dlaczego? Czy stereotypowo "słaba płeć" w kryzysie, który mamy na świecie, okazuje się silniejsza? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet oraz Olgą Kozierowską, przedsiębiorczynią i trenerką biznesu.
Gdy w marcu tego roku świat obiegła informacja, że książę Karol ma koronawirusa, wiele osób było w szoku, że choroba dotarła nawet do brytyjskiej rodziny królewskiej. Teraz okazuje się, że syn królowej Elżbiety II nie był jedynym, który zmagał się z Covid-19. Zachorował także książę William. Dlaczego ukrywał informację o stanie zdrowia?
Pandemia koronawirusa nie traci na sile. By zmniejszyć liczbę zakażeń możliwe są kolejne restrykcje. Wicepremier Jarosław Gowin nie wyklucza, że będziemy musieli zostać w domach. Jak miałby wyglądać kolejny lockdown w Polsce?
Dotychczas słyszeliśmy, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych z chorobami współistniejącymi. Jednak według najnowszych badań, prawdopodobieństwo, że u osoby otyłej rozwinie się ciężki COVID-19, jest wysokie niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego i obecności chorób współistniejących. Co ważne, to właśnie otyłość potęguje ciężki przebieg COVID-19 u młodych pacjentów. O tym mówił w naszym programie prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg - bariatra.
Pandemia trwa, koronawirus szaleje, z dnia na dzień informacji o kolejnych zakażonych jest coraz więcej. Niedługo każdy z nas będzie miał blisko siebie kogoś chorego na COVID albo sam będzie chory. Nie każdy będzie jednak wymagał hospitalizacji. Jak walczyć z wirusem w domu? O tym mówił w naszym programie dr Paweł Grzesiowski - immunolog i ekspert profilaktyki zakażeń.
Białko szczytowe (białko S) koronawirusa SARS-CoV-2 może naruszać barierę krew-mózg. Według naukowców, rodzi to ryzyko uszkodzeń tkanki nerwowej mózgu u chorych na COVID-19. Swoje spostrzeżenia badacze opublikowali w piśmie "Neurobiology of Disease".
W czasie trwającej pandemii większość osób zdobywa wiedzę o koronawirusie śledząc przekazy medialne. Zdarzają się jednak jednostki, które same chcą dokładnie analizować wyniki badań ekspertów. Jedną z nich jest 19-letni Michał Rogalski. Stworzył on kompleksową bazę danych na temat epidemii w Polsce.
Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Jak wygląda baza łóżkowa i dostępność respiratorów? Dane zmieniają się z dnia na dzień, jednak teraz najgorzej wygląda sytuacja w woj. w woj. opolskim, podlaskim i pomorskim. Ile jest dostępnych respiratorów na Mazowszu?
Sytuacja polskiej służby zdrowia od wielu lat nie jest wesoła, ale w czasie pandemii koronawirusa stała się dramatyczna, ponieważ brakuje rąk do pracy. Gdy jedna część personelu medycznego zajęta jest walką z Covid-19, druga albo sama choruje, albo przebywa na kwarantannie. Pojawił się więc pomysł, by medykom spoza naszego kraju ułatwić możliwość pracy w polskich szpitalach i przychodniach. Rzeczywistość nie napawa jednak optymizmem.
Coraz więcej gwiazd dzieli się z fanami informacją, że przeszło koronawirusa. Właśnie do tego grona dołączyła Olga Bołądź. Choć w trakcie choroby aktorka nie zdradzała, jaki jest stan jej zdrowia, teraz w komentarzu pod postem Ilony Łepkowskiej, ujawniła, co pomogło jej przejść Covid-19.
Anna Skura zakaziła się koronawirusem. Blogerka zdecydowała się na izolację i rozłąkę z mężem oraz dwuletnią córką. Jak radzić sobie z tęsknotą? O tym mówił Szymon Kukanow, psycholog i psychotraumatolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Chorych na Covid-19 z każdym dniem przybywa. Infekcja dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Mimo że koronawirus towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal jest sporo wątpliwości związanych z patogenem. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło zakażeń w żłobku.
Koronawirus z dnia na dzień rozprzestrzenia się coraz bardziej. Choroba dotyka już miliony osób na całym świecie. Jak dotąd nie udało się znaleźć skutecznego leku. Pojawiają się jednak plotki jakoby szczepienie przeciw pneumokokom pomagało w przezwyciężeniu Covid-19. Czy to prawda?
W czwartek 29 października padł kolejny rekord - potwierdzono łącznie 20 156 przypadków koronawirusa. Coraz więcej osób zna lub ma kogoś w rodzinie, kto jest zakażony COVID-19. Wirus nie oszczędził również ojca aktora Łukasza Płoszajskiego, który od kilku tygodni walczy o życie.
Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, liczba chorych wzrasta każdego dnia. Często zastanawiamy się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. W naszym programie wątpliwości starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań widza dotyczy kwarantanny przed spotkaniem dzieci z dziadkami. Ile powinna trwać?
Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach i wszystkich szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się zdalnie. Zajęcia na odległość mają też studenci. Nie jest to dla nich nowością - taką formę nauki wprowadzono już na początku epidemii koronawirusa w marcu. Teraz jednak nadszedł czas na zdalne nauczanie w... żłobku. Decyzję w sprawie Misiów i Jeżyków wydał właśnie katowicki Sanepid. Czy rodzicom należy się zasiłek? Odpowiada adwokat Beata Patoleta.
Janek Świtała to ratownik medyczny, który na co dzień styka się z pandemią koronawirusa. Dysponuje więc odpowiednią wiedzą merytoryczną, ale i doświadczeniem, które wykorzystuje, obalając krążące po sieci mity na temat Covid-19. Świtała działa na Instagramie jako yanek43. W środowym wydaniu Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej misji edukacyjnej.
Witamina D może mieć wpływ na przebieg zachorowania na koronawirusa. Hiszpańscy naukowcy przepadali pacjentów leczonych z powodu zakażenia COVID-19. U większość stwierdzili deficyt wit. D. Jak rozpoznać jej niedobór?