Ile powinna trwać kwarantanna przed wizytą u dziadków? Wyjaśnia lekarz

Pandemia koronawirusa nie ustępuje, liczba chorych wzrasta każdego dnia. Często zastanawiamy się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. W naszym programie wątpliwości starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań widza dotyczy kwarantanny przed spotkaniem dzieci z dziadkami. Ile powinna trwać?

Kwarantanna przed spotkaniem z seniorem

W związku z koronawirusem wszyscy mamy wątpliwości, a widzowie dzielą się nimi na naszej stronie. Odpowiedzi udzielają eksperci. Na pytanie o to, jak długo się izolować, aby nie zagrażać starszym członkom rodziny, odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID -19

Ile dni kwarantanny powinniśmy sobie zrobić, bym mógł bezpiecznie pojechać z dziećmi do dziadków?

- pyta nasz widz.

Więc jeśli chcemy być absolutnie pewni, że nie przywieziemy wirusa do kogoś z naszych bliskich, powinniśmy przez dwa tygodnie zastosować taką samą kwarantannę, czyli nie spotykać się z nieznanymi osobami o nieznanym statusie bez zabezpieczenia

- wyjaśnia lekarz i przypomina, że okres wylęgania wirusa wynosi od 2 do 14 dni.

Kwarantanna przed wizytą u dziadków

Nasz ekspert rekomenduje, aby ograniczyć kontakty z osobami z grup narażonych na zakażenie (do takich należą seniorzy). Jeśli jednak istnieje konieczność spotkania, powinniśmy zawsze nosić maseczkę.

Pamiętajmy, że maseczka chroni nawet, jeśli ktoś obok nas będzie miał wirusa

- podkreśla dr Paweł Grzesiowski, odpowiadając na wiadomość widza Dzień Dobry TVN. Jeśli także poszukujesz informacji na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej, swoje pytanie możesz przesłać za pomocą formularza dostępnego w zakładce "Koronawirus".

Zobacz też:

Masz pytanie dotyczące koronawirusa i pandemii? Zadaj je naszym ekspertom

Czym się różni koronawirus od grypy? "Jest od kilku do kilkunastu razy bardziej śmiertelny"

Tarcza antykryzysowa uderzyła w kobiety w ciąży i matki na urlopie macierzyńskim. Adwokat: "To skrajnie niesprawiedliwe"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości