Lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga chorym na COVID-19. WHO wyjaśnia, dlaczego

 Tempura/Getty Images
Tempura/Getty Images
Światowa Organizacja Zdrowia wydała opinię o preparatach stosowanych w walce z epidemią koronawirusa. Okazuje się, że lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga zakażonym COVID-19 wrócić do zdrowia. Zaprzecza to badaniom prowadzonym w USA.

W oświadczeniu opublikowanym przez Reutersa producent leku twierdzi, że prowadzone przez niego badania są bardziej: wiarygodne, randomizowane, realizowane zgodnie z zasadami tzw. podwójnej próby.

Remdesivir jest lekiem przeciwwirusowym. Początkowo przeznaczony był do leczenia gorączki krwotocznej wywołanej przez wirusa ebola. Wraz z wybuchem pandemii zaczęto go testować, a także stosować u pacjentów z chorobą COVID-19. Lek ten otrzymał w czasie choroby prezydent USA Donald Trump. 1 maja 2020 r. został zaakceptowany do użycia przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Jest oficjalnie stosowany w wielu krajach - w tym również w Polsce - w ciężkich przypadkach pacjentów z chorobą COVID-19 .

Czy remdesivir jest skuteczny?

Przed kilkoma miesiącami opublikowano wstępne badania przeprowadzone na grupie ponad 1 tys. chorych. Już wtedy sugerowały, że potrafi on skrócić występowanie objawów choroby COVID-19 z 15 do 11 dni. Nie było jedynie dowodów, że lek ten zmniejsza ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Z kolejnej publikacji tych samych badań przedstawionej na początku października 2020 r. wynika, że użycie remdesiviru w porównaniu do placebo o pięć dni skraca rekonwalescencję pacjentów z COVID-19. Producent leku, firma Gilead podkreśla, że badania te spełniają wymogi naukowe dotyczące testów klinicznych.

Niska skuteczność przeciwwirusowego leku

Teraz WHO oświadczyło, że przeprowadzone przez organizację badania dotyczące skuteczności remdesiviru przy COVID-19 są rozczarowujące. Nie ma pewności, w jakim stopniu lek ten jest pomocny.

Według najnowszych badań o nazwie "Solidarity" pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia remdesivir wraz trzema innymi lekami, takimi jak: hydroksychlorochina, kombinacja leków anty-HIV lopinavir i ritonavir oraz interferon nie przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.

Dla każdego z leków objętego badaniem, wpływ na śmiertelność była rozczarowująco nieobiecująca

- czytamy w oświadczeniu WHO

Badaniami objęto 11 266 osób w ponad 30 krajach. WHO zastrzega, że są to na razie wstępne wyniki analiz prowadzonych dotąd badań. Wywołały jednak konsternację, gdyż badania w USA sugerowały, że remdesivir jest skuteczny.

Specjalista WHO odpowiedzialny za badania naukowe Soumya Swaminathan wyjaśnia, że badania nad remdisivirem (i trzema pozostałymi lekami) zatrzymano już w czerwcu z powodu braku dowodów potwierdzających skuteczność takiej terapii . Jednak inne obserwacje z nimi związane były jeszcze kontynuowane w ponad 500 szpitalach w okołu 30 krajach.

Swaminathan podkreśla, że WHO śledzi badania, w których testowane są inne potencjalne leki przydatne w leczeniu choroby COVID-19, takie jak: przeciwciała monoklonalne, immunomodulatory oraz nowe leki przeciwwirusowe.

Zobacz wideo: WHO ostrzega przed nową falą zakażeń w Europie. "Alarmujący współczynnik transmisji"

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/CNN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?