Japońscy pediatrzy: "Maseczki są zbyt niebezpieczne dla małych dzieci"

Kobieta w maseczce zakłada dziecku maseczkę ochronną
Vyacheslav Dumchev/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest jedną z broni przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak japońscy naukowcy doszli do wniosku, że maseczki ochronne nie powinny być stosowane u małych dzieci. Teorię tę popierają też amerykańscy badacze.

Japoński Związek Pediatryczny ocenił, że dzieci w wieku do dwóch lat nie powinny nosić maseczek ochronnych, używanych w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, ponieważ są one dla nich zbyt niebezpieczne – podały we wtorek miejscowe media.

Maseczki niebezpieczne dla małych dzieci?

Eksperci na całym świecie zalecają stosowanie maseczek ochronnych, zwłaszcza w sytuacjach, gdy niemożliwe jest utrzymanie dystansu od innych osób. Japoński Związek Pediatryczny ocenił jednak, że maseczki mogą być niebezpieczne dla zdrowia niemowląt, więc nie powinny one ich nosić.

Związek podkreślił, że niemowlęta mają wąskie drogi oddechowe, a maseczka może utrudnić oddychanie, co z kolei będzie stanowiło duże obciążenie dla serca. Maseczki zwiększają też ryzyko uduszenia i udaru cieplnego – twierdzi dziennik „Asahi Shimbun”.

Przestańmy używać maseczek u dzieci w wieku poniżej dwóch lat

- napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Związku. Dodano, że jak dotąd wykryto bardzo niewiele poważnych przypadków zakażenia koronawirusem wśród małych dzieci.

Zakrywanie twarzy dzieci w wieku poniżej dwóch lat wykonanymi z tkaniny maseczkami odradzają również amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) i Amerykańska Akademia Pediatrii – przypomina agencja Reutersa.

W Polsce dzieci do lat 4 są wyłączone z obowiązku zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

Koronawirus w Japonii

Premier Japonii Shinzo Abe zniósł w poniedziałek stan wyjątkowy ze względu na pandemię koronawirusa na ostatnich obszarach kraju, w tym w Tokio. Szef rządu przestrzegł jednak, że restrykcje mogą zostać przywrócone, jeśli liczba nowych infekcji zacznie ponownie rosnąć.

Od początku pandemii w Japonii odnotowano łącznie ponad 16,6 tys. zakażeń koronawirusem; ponad 850 pacjentów zmarło - podała we wtorek publiczna stacja NHK.

Zobacz też:

Zdalne nauczanie od nowego roku szkolnego? ZNP apeluje do rządu i ostrzega

Maseczki tylko w budynkach? Podano termin podjęcia decyzji o złagodzeniu nakazu

Czy mierzenie ubrań w sklepach jest bezpieczne? Immunolog nie pozostawia wątpliwości

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?