Jak żyć w obecnych czasach bez komputera? Możemy śmiało powiedzieć, że to niemożliwe. A nawet jeśli możliwe, to na pewno nie dla dzieci, które potrzebują sprzętu, aby uczestniczyć w zdalnym nauczaniu. Co jednak z tymi, które nie mają takiej możliwości? Pan Paweł z Gdańska postanowił im pomóc.
Naprawiają komputery dla dzieci z biednych rodzin
Paweł Hryniewicz najpierw zbadał skalę problemu z dostępem dzieci do komputerów w Trójmieście. Otrzymał odpowiedź z jednej ze szkół na Kaszubach, która zgłosiła zapotrzebowanie na 70 komputerów.
Pierwsze komputery złożyłem z własnych części – miałem komputer po teściu, który wykorzystałem. Potem ogłosiłem zbiórkę. Do tego momentu rozdaliśmy blisko 50 laptopów i komputerów stacjonarnych. Rozdaliśmy je szkołom, domom dziecka, ośrodkom pomocy społecznej, osobom potrzebującym i rodzicom z dziećmi niepełnosprawnymi. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, ale odzew również – ludzie przynosili nam swoje laptopy, komputery, wszystko co mieli w domach i piwnicach
- mówi Paweł Hryniewicz w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Pan Paweł nie jest informatykiem, tylko konstruktorem statków. Jak jednak przyznaje, od 20 lat pracuje z komputerami, dlatego podstawy, jak choćby zainstalowanie systemu operacyjnego, wymiana dysku czy drobne naprawy, nie stanowią dla niego problemu. Hryniewicz w ramach swojej akcji nie tylko reperuje, ale również dostarcza sprzęt do tych, którzy najbardziej go potrzebują. I to na własny koszt.
Jak zgłaszają się osoby potrzebujące?
Za logistykę projektu odpowiedzialna jest Mayra Wojciechowicz, która dzięki mediom społecznościowym gromadzi komputery i części. To właśnie do niej zgłaszają się osoby, które chcą oddać sprzęt na akcję. Później odbiera go Paweł i zawozi do informatyków. W tym momencie w inicjatywie pomaga aż sześciu specjalistów-wolontariuszy.
Tego sprzętu jest naprawdę dużo. Potrzeby są więc ogromne. Jeśli słuchają nas teraz gdańscy informatycy, serdecznie zapraszamy, każda pomoc się przyda
- apeluje Mayra.
My również dołączamy się do tego apelu i zachęcamy do kontaktu z Mayrą i Pawłem przez fanpage na Facebooku: Widzialna Ręka Trójmiasto. Możecie również wspomóc akcję poprzez zbiórkę pieniężną TUTAJ.
Zobacz także:
- Maja Kapłon przeszła 18 operacji kręgosłupa, a kolejna, w Nowym Jorku uratowała jej życie. "To jest cud!"
- Cierpicie na izolacyjną chandrę? Mamy lekarstwo - posłuchajcie Anny Dymnej
- Najciekawsze koncerty online. Co i gdzie oglądać w sieci?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska