Szczepienia Polaków za granicą
Wielu Polaków w czasie pandemii przebywało poza granicami naszego kraju. Uczyli się, pracowali, jak również odpoczywali. Jeden z widzów zgłosił się do naszych specjalistów z następującym pytaniem: "Moje dziecko studiuje za granicą i otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki. Niestety z przyczyn losowych musi wrócić do Polski. Czy jest szansa na otrzymanie tutaj tylko drugiej dawki?".
Te kwestie rozważał już w kwietniu 2021 roku Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień i obowiązującymi regulacjami prawnymi w tym zakresie, nie ma przeciwwskazań i zakazu przyjęcia drugiej dawki w innym kraju Unii Europejskiej, np. w Polsce
- rozpoczęła Eliza Kuna.
Specjalistka dodała jednak, że sytuacja ta może wiązać się z trudnościami technicznymi i praktycznymi.
- W mojej ocenie, aby przyjąć drugą dawkę szczepienia w Polsce, należałoby posiadać odpowiednie skierowanie lekarskie oraz dowód przyjęcia pierwszej dawki w innym kraju – dodała.
Pfizer zmniejsza dostawy szczepionki do Polski
Obecnie tygodniowo do Polski trafia ok. 2,5-2,2 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech, 100 tys. Johnson & Johnson i po ok. 250 tys. preparatów firm Moderna i AstraZeneca. Szef RARS Michał Kuczmierowski przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że od połowy lipca pula szczepionek Pfizer/BioNTech zmniejszy się prawie o połowę. To oznacza, że od nowego miesiąca szczepionki te przeznaczone będą przede wszystkim na drugą dawkę. Do końca czerwca proces realizowany będzie bez zmian. To zatem ostatni dzwonek, by dokonać rejestracji i zgłosić się na szczepienie, jeśli chcemy przyjąć preparat Pfizer/BioNTech.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Kilka ognisk indyjskiej odmiany koronawirusa w Polsce. Jakie są objawy wariantu Delta?
Naukowcy odkryli nowe koronawirusy u nietoperzy. Niektóre z nich są podobne do SARS-CoV-2
Nowy wariant koronawirusa jest już w Niemczech. Jakie są objawy mutacji Delta?
Autor: Nastazja Bloch