Z jaki obostrzeniami mogą spotkać się osoby, które nie mogą się zaszczepić?
W ocenie specjalistów, przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób, aby uchronić się zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Choć antidotum powinien przyjąć każdy z nas, to czasem ze względów zdrowotnych podanie szczepionki nie jest możliwe. Jedna z naszych telewidzek pyta, czy skoro nie może się zaszczepić, to nie będzie mogła wyjechać na wakacje czy pójść do kina? Odpowiedzi udzieliła mu Eliza Kuna, adwokat.
- Na tę chwilę nie ma żadnych przepisów, które zabraniałaby podróżowania za granicę osobom, które nie są zaszczepione. Kina i teatry nie będą wymagały okazania certyfikatu, który potwierdza szczepienie. Osoby, które nie są zaszczepione mogą być proszone o przedstawienie aktualnego testu na obecność koronawirusa lub będą musiały poddać się kwarantannie po powrocie do kraju lub po dotarciu do miejsca docelowego - mówiła w Dzień Dobry TVN Eliza Kuna, adwokat.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19
Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce tuż po świętach Bożego Narodzenia 2020 roku. W pierwszej kolejności preparat podano pracownik służby zdrowia. Później szczepienia otrzymali seniorzy, nauczyciele oraz osoby ze służb mundurowych. Od kwietnia uwalniane są zapisy dla kolejnych roczników. Obecnie na szczepienie mogą się zapisywać osoby urodzone w latach 90.
Mimo że szczepionkę powinna przyjąć każda dorosła osobę, to zdarzają się sytuacje, gdy podanie antidotum nie jest możliwe. Przeciwwskazaniem do szczepienie jest jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 (pierwszej dawki) oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Gorączka, wymioty, opuchlizna. Jakie powikłania mogą wystąpić po szczepieniu na COVID-19?
Chrzciny dziecka w trakcie pandemii. Co można, a czego nie?
Autor: Katarzyna Oleksik