Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu "Sprawdzam" w TVN24, w którym wskazał przybliżony termin rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 dla osób poniżej 18. roku życia. Kiedy się rozpoczną?
Szczepienia przeciw COVID-19 dla nastolatków – kiedy?
Szef resortu zdrowia był pytany w piątek (7.05) w TVN24, od kiedy będą szczepione w Polsce osoby poniżej 18 lat, bo szczepionka BioNTech/Pfizer została dopuszczona do stosowania u osób od 16 lat.
- Taką możliwość prawdopodobnie damy osobom, które oczywiści mieszczą się w tych granicach wiekowych, czyli między 16. a 18. rokiem życia. Prawdopodobnie dopuścimy to w najbliższym czasie, mówię o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia – powiedział Niedzielski.
Minister zdrowia dopytywany, czy oznacza to, że w przyszłym tygodniu do Narodowego Programu Szczepień zostaną dołączeni 16- i 17-latkowie, odparł: - Rozważamy w tej chwili taką możliwość, bo kończy się system rejestracji osób pełnoletnich i widzimy tutaj argumenty (...), ale też chcemy jeszcze podyskutować z Radą Medyczną, więc ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu.
Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 BioNTech/Pfizer u nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Jeśli proces przebiegnie zgodnie z planowanym harmonogramem, to decyzję w sprawie szczepienia tej grupy nastolatków ogłosi w czerwcu.
Minister zdrowia o mutacjach koronawirusa
W programie Krzysztofa Skórzyńskiego w TVN24, minister zdrowia poinformował także, że brytyjska służba NHS, która monitoruje mutacje, potwierdziła, że mutacja indyjska nabiera charakteru alertowego. - Potwierdzone jest, że jej zdolność do rozprzestrzeniania się jest przynajmniej taka, jak przy mutacji brytyjskiej - stwierdził i dodał:
Musimy bardzo uważnie monitorować, czy nie pojawiają się mutacje inne niż te, o których wiemy. Ten wirus ma ciągłą zdolność do mutowania. Mam nadzieję, że spokojnie przejdziemy do września, kiedy będziemy już uodpornieni i będziemy mogli wrócić do normalności.
Adam Niedzielski zdradził także, że z najnowszych szacunków wynika, iż już mniej więcej co drugi Polak jest odporny na zakażenie koronawirusem.
Zobacz wideo: Minister zdrowia potwierdza: W Polsce wykryto pierwsze przypadki brazylijskiej odmiany koronawirusa
Zobacz także:
- Kiedy będzie można zdjąć maseczki? Nowe rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane
- Na greckich plażach bez maseczki. Jakie jeszcze ograniczenia zostaną zniesione dla turystów z Polski?
- Jakie prawa przysługują ozdrowieńcom, a jakie osobom, które mają przeciwciała koronawirusa? Odpowiada adwokat Eliza Kuna
Autor: Kamila Glińska
Źródło: PAP/TVN24