Czego nie można robić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19? Dr Karauda rozwiewa wątpliwości

Dzień Dobry TVN
Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało 13 milionów Polaków. Czy do przyjęcia szczepionki trzeba się przygotować? Czego lepiej nie robić, kiedy już otrzymamy preparat? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. Tomaszem Karaudą, specjalistą chorób wewnętrznych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Szczepienia przeciw COVID-19 - czego nie robić po szczepieniu?

Szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec grudnia. Do tej pory pierwszą dawkę otrzymało ponad 13 milionów ludzi. Czego możemy się spodziewać po szczepieniu? - Ogromna większość zaszczepionych uskarża się jedynie na ból w miejscu wkłucia. Takim osobom zalecamy oszczędzanie ramienia, pomocne mogą być zimne okłady. Można także sięgnąć po paracetamol czy ibuprofen. Najważniejszy po szczepieniu jest jednak odpoczynek - mówił w Dzień Dobry TVN dr Tomasz Karauda.

Tym samym należy zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. Praca na działce, ćwiczenia na siłowni nie wchodzę w grę. Zdaniem specjalisty trzeba sobie dać kilka dni na dojście do siebie. Jakich dolegliwości - poza bólem w miejscu wkłucia - możemy się jeszcze spodziewać? - Do najczęściej występujących należą zmęczenie i ból głowy - dodał specjalista.

Jak się przygotować do szczepienia?

Jeśli czujemy się dobrze, nic nam nie dolega i nie mamy żadnych objawów możemy iść się zaszczepić. Żadne specjalne przygotowania nie są potrzebne. - W sytuacji, gdy mamy jakieś dolegliwości, które po upływie 3-4 dni nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem - mówił dr Karauda.

A po jakim czasie nabieramy odporności po przyjęciu szczepionki? - Organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała po kilkunastu dniach. Pełną ochronę zyskujemy dopiero po kilku tygodniach. Tym samym zaraz po szczepieniu nie możemy się czuć w pełni bezpiecznie - dodał.

Wiele wątpliwości budzi kwestia picia alkoholu po szczepieniu. Wolno nam się napić, a może lepiej zrezygnować z wysokoprocentowych napojów? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Grzybica atakuje ozdrowieńców, ratunkiem jest usunięcie oka. Lekarze: "To koszmar w środku pandemii"

Prof. Zajkowska o trudnej sytuacji epidemicznej w Indiach. "Brakuje łóżek, leków, tlenu, a nawet miejsc pochówku"

18-latki mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Co z młodszymi osobami?

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości