Od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele - powiedział w czwartek PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że jego resort będzie rekomendować też w najbliższym czasie inne poluzowania.
- Uważam, że od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele. Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania - wskazał wicepremier, szef ministerstwa rozwoju, pracy i technologii.
Kiedy decyzja o otwarciu hoteli?
Minister Gowin powiedział, że decyzje zapadną "na pewno do końca tego tygodnia". Według niego "najbardziej prawdopodobny termin to piątek".
Zaznaczył, że dzięki restrykcjom wprowadzonym po świętach Bożego Narodzenia udało się obniżyć "w sposób już systematyczny poziom zakażeń COVID-19". W ocenie ministra Gowina, dzisiaj średnia tygodniowa liczba zakażeń pozwala na kolejne ruchy związane z odmrażaniem gospodarki.
Minister podkreślił, że to odmrożenie musi być stopniowe i rozsądne. "Musi też uwzględniać możliwość powrotu do wysokiego poziomu zakażeń na przykład w konsekwencji uruchomienia lekcji dla młodszych klas w szkołach, czy w konsekwencji ponownego otwarcia galerii" - dodał.
Większość obostrzeń przedłużona do 14 lutego
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w ubiegłym tygodniu, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otwarcie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.
Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z epidemią, od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.
W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.
Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.
Zobacz także:
- Dolny Śląsk planuje zakup autonomicznych pojazdów. Autobusy bez kierowców przechodzą testy
- Rak piersi najczęstszym nowotworem na świecie. Jakie są główne przyczyny wzrostu zachorowań?
- Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2020 roku. Czy wciąż królują te tradycyjne?
Autor: Paweł Jaskulski
Źródło: PAP