Newsy

Dolny Śląsk planuje zakup autonomicznych pojazdów. Autobusy bez kierowców przechodzą testy

Newsy

Dolny Śląsk planuje zakup autonomicznych pojazdów. Autobusy bez kierowców przechodzą testy

Choć może to wyglądać jak scenariusz filmów science fiction, to na ulice polskich miast już niedługo wyjadą autonomiczne pojazdy elektryczne. To oznacza, że do ich sterowania nie będzie potrzebny człowiek, a komputer. W pierwszej kolejności pojazdy z przyszłości mają się pojawić na Dolnym Śląsku.

Autonomiczne autobusy w Polsce

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ma w planach poważne zakupy dla dolnośląskiej kolei. Jak zapowiedział Tymoteusz Myrda, pracownik zarządu województwa, kupione mają być między innymi pociągi elektryczne, jednak najwięcej kontrowersji wywołały autonomiczne pojazdy. Pomysł wdrożenia ich na części tras pasażerskich już rok temu był omawiany przez radnych Wrocławia.

Autonomiczne autobusy jeżdżące po mieście to bardzo odważna propozycja na przyszłość. Jak na razie jeszcze nigdzie na świecie nie skorzystano z takiego rozwiązania. Co więcej, auta poruszające się bez pracy człowieka nie są jeszcze produkowane seryjnie.

Testy autonomicznych autobusów

Jesienią autobusy jeżdżące bez kierowcy testowano w Hamburgu. Na ulice dzielnicy HafenCity wyjechały wtedy ważące 3 tony pięciometrowe pojazdy. Każdy z nich mógł zabrać ze sobą maksymalnie 10 pasażerów. Towarzyszył im opiekun pojazdu. Testy zostały zawieszone na czas zimy, ale wrócą wiosną. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało Niemców 9 milionów euro. W międzyczasie w Chinach rozpoczęto testy autonomicznych samochodów osobowych.

W Polsce pojazdy autonomiczne miałyby kursować na odcinkach, gdzie nie jest planowana odbudowa linii kolejowej.

- Ta technologia rozwija się na świecie i będzie dużą rewolucją transportową, całkowicie zmieniającą paradygmat motoryzacji. Ta rewolucja nastąpi w ciągu najbliższej dekady - zapowiada Radny Wild.

Projekt planu ma trafić do publicznych konsultacji jeszcze w lutym.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0