Autonomiczne autobusy w Polsce
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ma w planach poważne zakupy dla dolnośląskiej kolei. Jak zapowiedział Tymoteusz Myrda, pracownik zarządu województwa, kupione mają być między innymi pociągi elektryczne, jednak najwięcej kontrowersji wywołały autonomiczne pojazdy. Pomysł wdrożenia ich na części tras pasażerskich już rok temu był omawiany przez radnych Wrocławia.
Autonomiczne autobusy jeżdżące po mieście to bardzo odważna propozycja na przyszłość. Jak na razie jeszcze nigdzie na świecie nie skorzystano z takiego rozwiązania. Co więcej, auta poruszające się bez pracy człowieka nie są jeszcze produkowane seryjnie.
Testy autonomicznych autobusów
Jesienią autobusy jeżdżące bez kierowcy testowano w Hamburgu. Na ulice dzielnicy HafenCity wyjechały wtedy ważące 3 tony pięciometrowe pojazdy. Każdy z nich mógł zabrać ze sobą maksymalnie 10 pasażerów. Towarzyszył im opiekun pojazdu. Testy zostały zawieszone na czas zimy, ale wrócą wiosną. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało Niemców 9 milionów euro. W międzyczasie w Chinach rozpoczęto testy autonomicznych samochodów osobowych.
W Polsce pojazdy autonomiczne miałyby kursować na odcinkach, gdzie nie jest planowana odbudowa linii kolejowej.
- Ta technologia rozwija się na świecie i będzie dużą rewolucją transportową, całkowicie zmieniającą paradygmat motoryzacji. Ta rewolucja nastąpi w ciągu najbliższej dekady - zapowiada Radny Wild.
Projekt planu ma trafić do publicznych konsultacji jeszcze w lutym.
Zobacz też:
- SpaceX jeszcze w tym roku zabierze na orbitę cztery osoby. Kto kupił bilety?
- Chatboty imitujące zmarłych. Do Urzędu Patentowego zgłoszono kontrowersyjny pomysł
- Latające auto. "Wiele osób będzie mogło skorzystać z niego, jak z podniebnej taksówki"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak