Ma 111 lat i zaszczepił się przeciw COVID-19. To najstarszy mężczyzna w Polsce

Stanisław Kowalski, szczepionka, szczepienie, najstarszy mężczyzna w Polsce
TVN24
Kiedy miał 104 lata w swojej kategorii wiekowej ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów. Swoją formą może zadziwiać o wiele młodsze osoby i daje przykład innym. 111-letni Stanisław Kowalski, najstarszy żyjący mężczyzna w Polsce, przyjął właśnie szczepionkę przeciwko COVID-19.

Stanisław Kowalski - najstarszy żyjący mężczyzna w Polsce

Stanisław Kowalski przyszedł na świat 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku. Szerszemu gronu dał się poznać w 2014 roku jako najstarszy polski lekkoatleta-amator. Wówczas widzowie TVN24 podziwiali, jak pełen wigoru senior bije rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Pokonanie "setki" Stanisławowi Kowalskiemu zajęło 32,79 sekundy.

Kilka miesięcy później pan Stanisław pobił dwa halowe rekordy świata. Podczas Drużynowych Halowych Mistrzostw Polski Weteranów nie miał sobie równych w sprincie na 60 metrów (czas: 19,72 sekundy) i w pchnięciu kulą (odległość: 5,08 metra). Ale swoich sił próbował także w rzucie dyskiem i młotem.

Przed kilkoma laty, w rozmowie z reporterem TVN24 przyznawał, że nigdy nie uprawiał sportu zawodowo. Do pracy miał daleko - 10 kilometrów pieszo, albo rowerem.

- Będę żył do samej śmierci. Nie popuszczę - śmiał się senior.

Świdnica: 111-letni mężczyzna zaszczepiony przeciw COVID-19

Przyszedł rok 2020 i koronawirus, będący szczególnie groźny dla osób starszych. Stanisław Kowalski musiał nieco zrewidować plany. Ze względu na swoje bezpieczeństwo ograniczył kontakty z osobami spoza najbliższego otoczenia. Nadal daje jednak dobry przykład innym.

Urząd Miasta w Świdnicy poinformował, że we wtorek 27 stycznia pan Kowalski się zaszczepił.

- Zaszczepiony przeciwko COVID-19 został najstarszy mężczyzna w Polsce, mieszkaniec Świdnicy, 111-letni Pan Stanisław Kowalski - polski superstulatek, lekkoatleta amator - czytamy w poście na facebookowym profilu świdnickiego magistratu.

Jego wnuk przekazał, że pan Stanisław po szczepieniu czuje się bardzo dobrze. Tradycyjnie jest pogodny i uśmiechnięty.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszyły w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Jak się zapisać na szczepienie? Przejdź do artykułu: Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie?

"Chcemy jeszcze żyć. Trzeba się zaszczepić". Trwa akcja szczepienia najstarszych osób. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Taka jest prawda o psychiatrii dziecięcej w Polsce. 17-letnia Oliwia: "Masz myśli samobójcze - dostajesz kary"

Oddała szpik genetycznej bliźniaczce i zyskała przyjaciółkę. "Będziemy siostrami do końca życia"

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości