Włoska odmiana koronawirusa
Prezes krajowego Stowarzyszenia Wirusologii Arnaldo Caruso ogłosił, że w Brescii w Lombardii odkryto "włoską odmianę" koronawirusa, która być może jest prekursorem tej angielskiej. Jak wyjaśnił agencji Adnkronos, ten wariant krążył w Italii już w sierpniu.
- Szerząca się od lata włoska odmiana SARS-CoV-2 jest bardzo podobna do osławionego angielskiego wariantu odkrytego we wrześniu i go poprzedza - stwierdził prof. Caruso, dziekan wydziału mikrobiologii i mikrobiologii klinicznej na uniwersytecie w Brescii oraz dyrektor laboratorium w tamtejszym szpitalu.
Jak odkryto włoski szczep COVID-19?
Wirusolog podkreślał, że włoska odmiana została wykryta przypadkowo podczas obserwacji utrzymującej się nietypowej infekcji u pacjenta, który chorował na COVID-19 w kwietniu. Co więcej, po tym, gdy już wyzdrowiał, testy robione mu począwszy od sierpnia zawsze dawały wynik pozytywny wskazujący na dużą ilość wirusa.
- W listopadzie postanowiliśmy przeprowadzić sekwencjonowanie wirusa, by ustalić, dlaczego się utrzymuje i ku naszemu zdumieniu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zidentyfikowaliśmy nową odmianę, podobną , ale nie identyczną jak angielska, która zaczynała też krążyć we Włoszech - powiedział włoski wirusolog.
Czy szczepionka na koronawirusa będzie chronić przed włoskim szczepem?
Wraz z odkryciem "włoskiej odmiany" koronawirusa, pojawiły się obawy, czy obecna szczepionka sobie z nim poradzi. Wszystko wskazuje na to, że nie ma się czego obawiać.
- Preparat wywołuje "kompleksową reakcję" na różne obszary białka Spike koronawirusa - podsumował prof. Carusou.
Zobacz też:
- Roznosiciel w chórze. Po wspólnym śpiewaniu 33 artystów zakażonych. Jak roznosi się koronawirus?
- Lekarka o dwukrotnym zakażeniu koronawirusem: "To były trudne noce, samotne, pełne lęku"
- Lekarka, która zachorowała na koronawirusa. "Stałam się pacjentką na swoim własnym oddziale"
Zobacz wideo: "Jeśli zaszczepi się wymagana pula społeczeństwa, nie będzie się rozprzestrzeniał koronawirus". Szczepionki przeciw COVID-19 dotarły także do mniejszych szpitali:
Autor: Oskar Netkowski