Jest już projekt przepisów dotyczący narodowej kwarantanny. Czy jest coś, co może nas zaskoczyć?

Mateusz Morawiecki
x-news.pl
Zakaz organizowania zgromadzeń, imprez i wesel, limity w komunikacji miejskiej, nauka zdalna i godziny dla seniorów - to tylko niektóre obostrzenia, które miałyby być wprowadzone w przypadku kwarantanny narodowej. Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia regulującego tę kwestię.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli średnia tygodniowa liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 27-29 tys., to wówczas rząd wprowadzi narodową kwarantannę.

Zakaz przemieszczania się

Według przepisów projektowanego rozporządzenia regulującego wprowadzenie ewentualnej kwarantanny narodowej do odwołania wstrzymane byłoby przemieszczanie się z przekroczeniem granicy Polski. Osoby, które musiałyby to zrobić w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłyby zobowiązane:

  • przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numer telefonu,
  • odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni. Z obowiązku tego wyłączeni byliby między innymi rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

Do odwołania przemieszczanie się osób byłoby możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. Ponadto w godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia mogłoby się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.

Zakaz organizowania zgromadzeń, imprez, wesel

Zgodnie z projektem zakazem objęte byłoby organizowanie zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym m.in. wesel i komunii. Wyjątkiem byłyby na przykład imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywałyby się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu organizatora; wskazany limit nie dotyczyłby osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Utrzymanie godzin dla seniorów

Według projektowanych przepisów od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązywałyby tzw. godziny dla seniorów (osób powyżej 60. roku życia). Natomiast w galeriach handlowych działałyby tylko i wyłącznie wybrane sklepy, a na 20 m kw. mogłaby przebywać tylko jedna osoba. Takie same limity byłyby dopuszczalne podczas sprawowania kultu religijnego.

W przypadku transportu publicznego w jednym pojeździe mogłoby podróżować nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Bez udziału publiczności odbywałyby się natomiast imprezy sportowe, a dla targów i podobnych wydarzeń zbiorowych przewidziana byłaby tylko forma on-line.

Zdalna edukacja

W razie wprowadzenia kwarantanny narodowej, utrzymana byłaby edukacja zdalna, a w urzędach administracji publicznej - praca zdalna (to ostatnie nie dotyczyłoby sądów i prokuratury).

>>> Pełen tekst projektu rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o wydaniu wstępnej zgody na sprzedaż szczepionek przeciw koronawirusowi, opracowanych przez firmy BioNTech / Pfizer i Moderna. Pierwsze dawki powinny być dostępne na rynku przed końcem roku. Zobaczcie wideo:

>>> Zobacz także:

Zakaz komunii świętej? "Sytuacja jest ekstremalna"

Nie żyje Edward Stankiewicz. Matylda Damięcka o śmierci dziadka: "Jego serduszko się zatrzymało, a my wraz z nim"

Psy pomagają wykrywać COVID-19. "Jeśli chodzi o wąchanie, to przy nich jesteśmy niepełnosprawni"

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości