W momencie, gdy z niecierpliwością oczekujemy szczepionki przeciwko COVID-19 istotna jest kwestia, kto będzie mógł z niej skorzystać. Czy szczepienie ozdrowieńców na wiosnę będzie miało sens? Na to pytanie, które zadał jeden z w naszych widzów, odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Szczepionka na COVID-19
Ministerstwo Zdrowia rozważa pięć scenariuszy dystrybucji szczepionki na koronawirusa. Lek na COVID-19 powinien być dostępny w Polsce już w styczniu. Pierwszymi osobami, które będą podlegać szczepieniu, są: medycy, służby mundurowe oraz osoby najbardziej narażone na zakażenie.
Czy ozdrowieńcy będą szczepieni?
W przypadku, gdy szczepionka będzie już dostępna dla wszystkich obywateli, kluczowe pozostaje pytanie, co z ozdrowieńcami? Czy osoby, które przeszły już koronawirusa również powinny się szczepić? Takie pytanie na naszym czacie zadał jeden z widzów. O odpowiedź poprosiliśmy dr Grzesiowskiego.
- W tej chwili nie jesteśmy jeszcze do końca pewni, jak będzie wyglądała kwalifikacja do szczepień. Będziemy czekali na wyniki badań i jeżeli w grupie badanych były już takie osoby, które miały przeciwciała będziemy pytać producentów, jaka była reakcja tych osób na szczepienie. Zastanawiamy się, jaka będzie odpowiedź immunologiczna u osoby, która już ma przeciwciała, a dostanie szczepionkę, która zawiera geny kodujące białko, przeciwko któremu te przeciwciała działają
- powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Czy uczeń ma prawo wyłączyć kamerkę na zajęciach? Adwokat: "Niektóre dzieci boją się stygmatyzacji"
Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa wśród norek. Co to oznacza dla ludzi?
Dominic D'Angelica usunięty z finału "Top Model". "Ubolewamy, że taki uczestnik trafił do programu"
Autor: Nastazja Bloch