Maseczki ochronne są podczas pandemii koronawirusa przedmiotem szczególnie pożądanym. Potrzebuje ich oczywiście służba zdrowia, ale używają ich również wszyscy, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo. Jak więc zrobić je w domu? Pokazał to doktor Paweł Grzesiowski.
Maseczka ochronna do zrobienia w domu
Maseczki ochronne stały się towarem deficytowym. Warto więc pomyśleć o tym, żeby zrobić je samemu w domu. Jest to możliwe i wcale nie takie trudne, co udowodnił doktor Paweł Grzesiowski. Podczas rozmowy z Michałem Nobisem pokazał krok po kroku, jak wykonać maseczkę samodzielnie.
Co jest potrzebne do zrobienia maseczki ochronnej?
Nim przystąpimy do wyprodukowania maseczki, musimy przygotować następujące materiały:
- ściereczki fizelinowe (np. z rolki),
- ściereczki z mikrofibry lub materiał z worka do odkurzacza,
- dwie gumki recepturki,
- miarka,
- żelazko,
- nożyczki,
- taśma lub zszywacz.
Instrukcja zrobienia maseczki ochronnej
Doktor Paweł Grzesiowski rozpoczął od wymierzenia kawałka fizeliny na długość ok. 42 cm. Następnie tkaninę złożył na pół, dzięki czemu powstały warstwy: zewnętrzna i wewnętrzna. W dalszej kolejności zabrał się do robienia filtru. Z worka od odkurzacza wyciął fragment, a za miarę posłużyła mu przygotowana już fizelina.
To jest warstwa filtrująca wewnątrz maski, która pochłania największą ilość zanieczyszczeń, także można powiedzieć, że to jest serce maski
- wytłumaczył.
Następnie wziął złożony kawałek fizeliny i w jego wnętrzu, w centralnej części umieścił wycięty filtr. Po tym kroku przystąpił do formowania całości w harmonijkę, przyprasowując plisy żelazkiem. Dlaczego takie składanie jest konieczne?
Po to, żeby maseczka dostosowała się do tego, że mamy nos, który wystaje, więc nie można zrobić płaskiej ściereczki
- wyjaśnił.
Całość jeszcze raz zaprasował, przechodząc do przyczepienia gumek, dzięki którym umieścimy maseczkę ochroną na twarzy. Każdą z nich dał blisko końców harmonijki. Wystające kawałeczki fizeliny zagiął tak, żeby przykryły gumkę, i skleił całość taśmą. Elementy można też połączyć ze sobą za pomocą zszywacza. Gdy to zrobił, maseczka była już gotowa.
Jak założyć maseczkę ochronną
Tak zrobioną własnoręcznie maseczkę ochronną należy potem założyć, zaciągając ją najpierw na nos, potem umieszczając gumki na uszach i dopiero na sam koniec rozkładając harmonijkę. Dzięki temu przykryjemy jeszcze usta i podbródek.
Przed czym ochroni maseczka i kto powinien ją nosić?
Rozmawiający z Michałem Nobisem specjalista odpowiedział na wiele pytań, które nadal nas trapią. Wyjaśnił, jaka jest rola maseczki ochronnej i jak długo można w niej chodzić.
Ona najwięcej hamuje tego, co ja wydycham, a więc jest dla osoby chorej
- zaznaczył doktor Paweł Grzesiowski.
Dodał, że maseczka ochronna przyda się też w sytuacji, gdy zdrowa osoba będzie miała nawiązać kontakt z kimś chorym.
Ona chroni wtedy nas na zasadzie powietrza wdychanego, a więc filtruje to, co my wdychamy
- dodał.
Uczulił przy tym, że maseczka ochronna może być używana maksymalnie od 30 do 60 minut.
Czy chodzić w maseczce ochronnej podczas spaceru?
Wiele osób, zwłaszcza mieszkających poza dużymi aglomeracjami miejskimi, decyduje się wyjść z domu, by się dotlenić. Czy wychodząc na spacer należy zakładać maseczkę w celu ochrony przed wirusem? Doktor Paweł Grzesiowski wytłumaczył, że zakładanie jej w takim przypadku jest bezsensowne.
Na świeżym powietrzu wirus nie przenosi się, kiedy jesteśmy sami w lesie czy na ulicy. Maseczkę zakładamy tylko wtedy, kiedy mamy intencjonalny kontakt z innymi osobami
- sprecyzował.
Ważne!
Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.
Zobacz także:
- Czy dezynfekcja butów i jedzenia jest konieczna? Eksperci rozwiewają wątpliwości w programie 36,6
- Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią. "Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby"
- Apel ratowników medycznych: „Wzywajcie karetkę tylko w sytuacjach zagrożenia życia i nie zatajajcie prawdy”
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz